DOXING NEDİR?

DOXING NEDİR?

İnternet ve teknolojik cihaz kullanımı hayatımızı birçok yönden olumlu etkiliyor. Pek çok şeye erişmemizi kolaylaştırıyor ve iletişim alanımızı genişletiyor.

Elbette internet kullanımının da kendi içinde dezavantajları bulunuyor. Dünyanın dört bir köşesinden milyarlarca insanın bulunduğu bu sahada kötü niyetli kişiler de yer alıyor.

Doxing Nedir?

Doxing bir kişi hakkındaki özel bilgileri ele geçirerek, bilgileri çevrim içi ortamda yayınlamaktır. Kimi zaman doxing olarak da karşımıza çıkan bu suçu işleyen kişilerin gerçek adını, ev adresini, işyeri bilgilerini, telefon numarasını, vatandaşlık bilgilerini,banka bilgilerini ifşa edebilir ve kişileri kurban konumuna sürükleyebilir.
Doxing kelimesi, document (belge) kelimesinden türetilmiştir ve belgeleri yayınlama anlamı da taşır. Önceleri (1980 yıllarında) internet korsanların birbirlerini ya da kurban seçtikleri kişileri ifşa ettiği durumlar için kullanılıyordu. Fakat tanım zamanla korsanların dışına çıktı. Eylemi gerçekleştiren yani kişilere özgü belge ve bilgileri ifşalayan herkes için kullanılmaya başlandı.

Nasıl Gerçekleşir?

İnternet kullanımının günden güne artması ve günlük hayatımızın bir parçası haline gelmesi birçok bilgimizi veri olarak girmemizi sağladı. Vatandaşlık bilgilerimiz, adreslerimiz, banka bilgilerimiz, fotoğraflarımız, aile yaşamımız, özel konuşmalarımız ve daha birçok şey artık dijital sahalarda kayıt altına alınıyor. Bu kayıtlar çoğunlukla yalnızca bizim erişmemiz için güvenlik altına alınmış olsa da kimi zaman kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebiliyor.

Doxing; eposta adresi, sosyal uygulamalar, Google indeksleri ve cihazlar üzerinden gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra doxing gerçek yaşamımızdaki kişiler tarafından da yapılabilir. Kişiler özel bilgilerimizi sosyal mühendislik, dedikodu, manipülasyon yoluyla ele geçirerek bunları internette paylaşarak bizleri kötü bir duruma sokabilir.

doxing-1

Doxing Nasıl Önlenir?

  • Önlemek için atılması gereken ilk adım, internet korsanlarına karşı güvenlik önlemlerini artırmaktır. Bunun için çeşitli uygulamalar kullanılabileceği gibi kişisel sınırlamalar da etkili olacaktır.
  • Aşağıda belirttiklerimize dikkat etmeniz doxinge maruz kalma olasılığını düşerecektir:
  • Fotoğraf ve kişisel ayrıntılarınız arama motorlarından gizleyebilirsiniz. Cihazınızdaki gizlilik ayarlarını yapılandırarak arama motorunun erişimini kısıtlayabilirsiniz. Korumasız sitelerle bilgi paylaşmamalısınız.
  • Birden çok e-posta hesabına sahip olmak ve farklı mecralarda farklı e-posta adresi kullanmak fayda sağlayacaktır.
  • Özel fotoğraflar ve konuşmalarınızı kayıt altında tutmayın ya da bulut sisteminde depolamayın.
  • Uygulamaların konum, albüm ve cihaz erişimini kısıtlayın.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp