JAVASCRIPT REHBERİ

JAVASCRIPT REHBERİ

Bu makale, web geliştiriciler ve JS hakkında bilgi edinmek isteyenler için kapsamlı bir kılavuzdur. Dilin temellerini, sözdizimini ve Java veya C++ gibi diğer dillerle nasıl ilişkili olduğunu kapsar.

Ayrıca kod biçimlendirme, hata ayıklama araçları, web çerçeveleri, test çerçeveleri ve çok daha fazlası hakkında yararlı bilgiler içerir.

JavaScript Nedir?

Sıfırdan başlayalım. JavaScript, nesne yönelimli zorunlu ve bildirimsel stilleri (işlevsel programlama gibi) destekleyen prototip tabanlı, çok paradigmalı, tek iş parçacıklı, dinamik bir dildir. Buraya geldiyseniz, şimdiye kadar teknolojide ilerlemek için JavaScript'e ihtiyacınız olduğunu fark etmişsinizdir.

Örneğin, genç bir web geliştiricisi olarak, büyük ihtimalle HTML ve CSS'den başlamışsınızdır ki bu iyidir. Ancak web geliştirme üç unsurdan oluşur:

 1. HTML, bir web sayfasının yapısını ve başlıkları, gövde metnini ve resimleri belirlemenize olanak tanır.
 2. Bunun yerine CSS, yazı tiplerini, arka plan renklerini ve daha fazlasını özelleştirmenize izin vererek sayfanın nasıl görüneceğini kontrol etmenizi sağlar.
 3. Javascript, nihayet, web sitenizi dinamik yapan şeydir

JavaScript Ne Yapar?

JavaScript en çok web siteleri için betik dili olarak bilinse de, geliştiriciler onu Node.js, Apache CouchDB ve Adobe Acrobat gibi pek çok tarayıcı dışı ortamda kullanabilir.

İyi haber şu ki, JavaScript sandığınız kadar korkutucu değil. Aslında hem ön uçta hem de arka uçta kullanabileceğiniz eğlenceli ve esnek bir programlama dilidir.

Ve sadece bu değil. JS ayrıca Web uygulamalarını, Mobil uygulamaları ve Oyun Geliştirmeyi etkinleştirmek için oldukça kullanışlıdır. Web sunucularında, Raspberry Pi'de, robotlarda ve çalışan makine öğrenme algoritmalarında kullanılır. Nihayetinde, bir Ethereum Blockchain JavaScript API gibi Blockchain projelerinde de bulunabilir.

Anlamanız için JS, telefonunuzda ve tabletinizde bulunan uygulamaları veya gecenizi geçirdiğiniz web tarayıcısı tabanlı oyunu oluşturmak için kullanılır.

Dolayısıyla, JavaScript'in eskidiğini düşünüyorsanız, gerçeklerden oldukça uzaksınız demektir. Basit bir gerçekten bahsetmiyorum bile: Çeyrek asırdan sonra JavaScript, bir web tarayıcısında çalışan tek dil olmaya devam ediyor.

javascript rehberi-1

Javascript Neden Bu Kadar Nefret Ediliyor?

Yazılım ortamı rekabetçidir ve en iyi teknoloji ve uygulamalar hakkında kendi fikirleri olan insanlarla doludur. Yani, hangi dilden bahsediyor olursak olalım, her zaman ondan nefret eden biriyle karşılaşacaksınız.

Bir kodlama dili ne kadar popülerse, eleştirilme olasılığı da o kadar yüksektir. Yine de JavaScript, yazılım topluluğunda inanılmaz miktarda nefret alıyor.

Bunun bir nedeni, JS'yi alıp kullanmaya başlamanın oldukça basit olması ve hem ön uç hem de arka uç web geliştirme için kullanılabilmesidir. JS öğrenen acemi geliştiricilerin diğer dillere nadiren yatırım yapmalarının ve sonunda her şey için JavaScript kullanmalarının nedeni budur.

Bu, JS'nin en güçlü yönlerinden birinin aynı zamanda en büyük zayıflığı haline gelmesinin nedenidir.

Yine de, geliştiriciler arasında farkında olmanız gereken birkaç yinelenen şikayet unsuru vardır:

 • Tarayıcı Bağımlılığı: birçok işlev ve özellik tarayıcılarda farklı şekilde yürütüldüğünden, sonuç Chrome ve Safari'de farklı görünebilir
 • Zayıf Yazma ve Agresif Zorlama: farklı türleri birbirine dönüştürmeye çalışan ve bazı tuhaf etkilere neden olan bir yazma dilidir; örneğin '+' işareti, sayıların birbirine eklenmesi veya bir metne bir sayının veya bir sayının üzerine bir metnin eklenmesi anlamına gelebilir
 • Boiler-Plate Kodu: Geliştiricilerin herhangi bir hatayı önlemek için birkaç yere tekrar eden kodlar koymasını gerektiren ayrıntılı ve zaman alıcı bir programlama dilidir.
 • Rahatsız Edici Genel Değişkenler: JavaScript, genel değişkenler için destek sağlar, ancak bunu garip bir şekilde yapar çünkü genel değişkenlerin tüm programda kapsamı veya erişilebilirliği vardır; bu, aynı değişken adını kullanan üçüncü taraf kitaplıklar tarafından oluşturulan programınızda beklenmeyen değişikliklerle karşılaşabileceğiniz anlamına gelir.
 • Implied Globals: Bir değişkeni yanlış yazarsanız, JavaScript bir hata göstermez ancak yazım hatanızı yeni bir genel değişken olarak bildirir
 • Çok fazla kafa karışıklığı: Dışarıda çok fazla JS çerçevesi ve çok fazla AngularJS, React, Ember, Polymer vb. sürümü var, bu da JS geliştiricilerini ilk başta biraz kafa karışıklığına götürebilir.

Javascript Neden Popüler?

25 yılı aşkın bir süre önce icat edildiğinde, JS'in hiçbir zaman modern web geliştirmenin temel taşı olması amaçlanmamıştı. Aslında dil, Netscape genel merkezinde Brendan Eich tarafından iki haftadan kısa bir süre içinde oluşturuldu.

Bugün, JavaScript'in sağladığı etkileşime bağlıyız. Netflix, YouTube, Google Docs, Google Maps ve çok daha fazlası dahil olmak üzere favori web sayfalarınızın bazı bölümleri yalnızca çalışmaz. Akıllı telefonlardan, bilgisayarlar için işletim sistemlerinden ve akıllı TV'lerden bahsetmiyorum bile; hepsinde yüklü JavaScript tercümanları var.

Dünyadaki tüm web sitelerinin %95'i—neredeyse 2 Milyar—JavaScript kullanıyor. Sonuç olarak, dünyada açık ara en çok kullanılan dildir.

Sadece web geliştirme dışında da kullanılması, şüphesiz avantajlarının kanıtıdır:

 • Kolay başlangıç: JS'in öğrenilmesi nispeten kolaydır ve esnekliği nedeniyle, bir uygulamayı çalıştırmak için eklentileri ve kendi kod parçacıklarını kullanabilen orta düzey geliştiriciler için en uygunudur.
 • Kolay kurulum: Tüm özelliklerine erişmek ve bir geliştirme ortamı oluşturmak için JS'yi makinenize indirmenize gerek yok; sadece tarayıcınıza ihtiyacınız var
 • IDE:J, kodunuzu .js uzantılı bir dosyada oluşturabileceğiniz tümleşik geliştirme ortamlarını (IDE) veya kod düzenleyiciyi kullanır.
 • Dinamik içerik için olay tabanlı programlama: Belirli bir kod bölümünü yürütmek için bir web sitesindeki kullanıcı etkileşimine göre hareket eden 'onClick' ve 'onHover' gibi yerleşik olaylara sahiptir.
 • Uçtan uca programlama: çalışma zamanı ortamı Node.JS, JavaScript kodunu bir web tarayıcısının dışında çalıştırarak geliştiricilere, veritabanlarıyla konuşmak, HTTP istekleri yapmak, dinamik içerik oluşturmak ve etkileşimli kullanıcı oluşturmak için sunucu tarafı komut dosyası oluşturma için JavaScript kullanma özgürlüğü verir.
 • Aktif Topluluk: JavaScript, dünya çapında birçok büyük topluluğa sahiptir ve Stackoverflow'taki en büyük topluluklardan biridir; Node.JS bir milyardan fazla kez indirildi.

Javascript Nasıl Çalışır?

Yukarıda JS'in bir betik dili olduğundan bahsetmiştik. Bu, kullanıcıların normalde kendi başlarına ve adım adım gerçekleştirmeleri gereken işlemleri otomatikleştirmek için kullanıldığı anlamına gelir.

Ayrıca, JS olmadan, ziyaret ettiğiniz web sayfalarındaki herhangi bir değişiklik, peşinde olduğunuz içeriğe ulaşmak için ya sayfayı manuel olarak yeniden yüklemenizi ya da bir dizi statik menüde gezinmenizi gerektirir.

JavaScript, web tarayıcıları veya web uygulamaları gibi bilgisayar programlarına belirli bir şey yapmalarını söyleyerek ağır işi yapar. İşte burada dinamik özellikler devreye giriyor, örneğin bir görüntüye kendisini canlandırmasını, bir fotoğrafa slayt gösterisinde hareket etmesini “söylemek” vb.

JavaScript, web işlevselliğinin ayrılmaz bir parçası olduğundan, tüm web tarayıcıları, JS komutlarını doğrudan bir HTML belgesine yazabileceğiniz ve web tarayıcısının bunları anlayacağı anlamına gelen JS'yi işleyebilen yerleşik motorlarla birlikte gelir.

JavaScript genellikle bir web sayfasına gömülür veya bir .JS dosyasına dahil edilir. İstemci taraflı bir dil olan web tarayıcısı, onu işlenmek üzere bilgisayarlarınıza indirir; herhangi bir ek programa veya derleyiciye gerek yoktur.

Javascript Çerçeveleri (Frameworks)

Şimdi, JavaScript programlama için hangi yazılımların kullanılabileceğini merak ediyorsanız, ön uç geliştiricilerin kolayca etkileşimli kullanıcı arayüzleri oluşturmasını sağladığından, çerçeveler herhangi bir modern web sitesinin bel kemiğidir.

Size yardımcı olmak için, bilmeniz gereken en iyi JavaScript çerçevelerine ilişkin kapsamlı bir rehber hazırladık. Ancak bu kadar ayrıntıya girmeden önce, hangi JavaScript çerçevesinin sizin için en iyi olduğunu anlamanız gerekir.

Bunu yapmak için öncelikle ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Üç ana JS çerçevesi türü vardır: açık kaynak, ticari ve hafif (ve bunlar daha spesifik kategorilere ayrılabilir).

3 Js Çerçevesi Türü

javascript frameworks

 1. Açık kaynak: açık kaynak ön uç çerçeveleriyle tüm katkılara açığız. Örneğin, popüler açık kaynaklı React bunun harika bir örneğidir. Google'a göre, JS çerçevelerindeki temel beceri düzeyi minimumdur, bu nedenle önce açık kaynaklı çerçevelerle başlamak mantıklıdır. Öğrenmeleri ve anlamaları çok kolaydır, ancak öğrenme eğrisi diktir. Daha çok görsel öğrenen biriyseniz, Angular ve React gibi ticari çerçeveler sizin için en iyisidir.
 2. Ticari: Bootstrap ve Foundation gibi modern web siteleri için en yaygın JavaScript çerçeveleri ticari olarak geliştirilmiştir. Ticari çerçevelerin en önemli avantajı, çok çeşitli özellikler sunmaları ve sürekli güncellenmeleridir.
 3. Hafif: Bu tür çerçevede, projelerinizi geliştirmek için bütün bir programlama dilini öğrenmeniz gerekmez. Bazen "mikro çerçeveler" olarak adlandırılan hafif çerçeveler, daha karmaşık ve sağlam olarak kabul edilebilir. Bunların çoğu ölçeklenebilirliğe odaklanırken, bazıları da daha hızlı işleme süresine sahiptir. Ayrıca tarayıcılar arası ve platformlar arası web siteleri oluşturma yeteneği de sunarlar. jQuery ve Vue iki popüler seçenektir.

Ön Uç ve Arka Uç Js Çerçeveleri Arasındaki Fark Nedir?

JavaScript açık bir standarttır, dolayısıyla birçok JavaScript Çerçevesi vardır. Bazıları bir web sitesi geliştirmek veya istemci taraflı uygulamalar için kullanılabilirken, diğerleri JavaScript'leri ve web teknolojilerini Web 0 teknolojisine entegre etmek için kullanılabilir.

Her iki çerçeve türü de, geliştiricilerin kullanıcı dostu bir deneyim oluşturmasına yardımcı olan aynı özelliklerin çoğuna sahiptir. Bununla birlikte, bir arka uç geliştirici daha karmaşık sözdizimine, yapıya ve teknik gereksinimlere ihtiyaç duyarken, bir ön uç geliştirici çoğunlukla CSS, HTML ve JavaScript yapı taşlarıyla ilgilenir.

Bu çerçeveler, ne tür bir web uygulaması oluşturuyor olursanız olun, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirmek için ön uç ve arka ucu işleyebilir.

React, Angular, Vue ve Ember en popüler JS çerçeveleri arasındadır. Her biri, sunucu tarafı ve istemci tarafı işleme arasında köprü kurmanın ve karmaşık veri odaklı arayüzleri ifade etmenin farklı bir yolunu sunar. Bir çerçeve birbirini dışlayan olmak zorunda değildir. Aslında, yeni bir uygulama oluşturuyorsanız, aynı anda dördü üzerinde çalışmaktan faydalanabilirsiniz.

Javascript Geliştirme Ortamı: IDE

IDE, Integrated Development Environment'ın kısaltmasıdır. Bu, temel olarak, bir yazılım geliştiricinin yazılım oluşturmak ve geliştirmek için ihtiyaç duyacağı tüm yardımcı programlara sahip olduğunuz anlamına gelir.

JavaScript IDE, bir fare veya klavye kullanarak tarayıcıdaki her işlevi yapılandırmanıza ve çalıştırmanıza olanak tanır. Bir IDE, birden çok yardımcı programı manuel olarak yapılandırmanız gerekmediğinden uygulamaları hızlı bir şekilde programlamanıza olanak tanır.

Ayrı araçları nasıl kullanacağınızı öğrenmenize gerek kalmayacak. Akıllı kod tamamlama ve otomatik kod oluşturma gibi IDE'lerin çoğu özelliği zamandan tasarruf sağlarken, diğerleri geliştiricilerin iş akışlarını düzenlemelerine ve hatalar gibi sorunları gerçek zamanlı olarak çözmelerine yardımcı olur. Sözdizimi vurgulama, çoğu IDE'de dilbilgisini ayırt etmek için başka bir ortak özelliktir.

Deneyimli geliştiriciler, yardımcı programları hafif metin düzenleyicilerle entegre ederek ultra özelleştirme ve kontrol elde etmek için kendi IDE'lerini oluşturur.

Javascript Kitaplıkları

Genel olarak, JavaScript kitaplıkları, ortak JavaScript işlevlerini gerçekleştirmek için kullanılabilen ve yeniden kullanılabilen önceden yazılmış kod parçacıkları koleksiyonlarıdır.

JS kodundaki belirli kalıplar aynı görevleri gerçekleştirmek için tekrar tekrar kullanıldığından, JavaScript topluluğu kitaplıklar ve çerçeveler geliştirdi.

Yinelenen animasyonlar, etkileşimli formlar gibi şeyler, geliştiricilerin artık bir kod parçasıyla otomatikleştirebilecekleri sayısız yinelenen görevden yalnızca birkaç örnektir. Geliştiriciler artık hatalar nedeniyle daha hızlı ve daha az güvenlik açığıyla kod yazabilir.

Temel Bilgileri Öğrenin

Aşağıdakiler, kapsamlı bir JS teknik kılavuzu olmayı amaçlamaz. JS sözdizimine çok temel bir giriş olarak alın.

Javascript Sözdizimi

 • Beyaz boşluk: Boşluklar ve satır sonları ilgisizdir, ancak en iyi uygulama, bir linter veya stil aracı kullanmanızı gerektirir (Prettier, yaygın bir seçenektir)
 • Büyük/küçük harfe duyarlı: JavaScript büyük/küçük harfe duyarlıdır. Bu nedenle dikkatli olun: Bir değişkeni veya tanımlayıcıyı adlandırırsanız, kafanızın karışmasını önleyin.
 • Değişmezler: kaynak kodunda yazılan bir değeri ifade eder, yani bir dize, bir sayı, bir boolean ve daha gelişmiş yapılar
 • Tanımlayıcılar: Bu, bir değişkeni, işlevi veya bir nesneyi tanımlamak için kullanabileceğiniz bir dizi karakter ve rakamdır. Bir harf, alt çizgi veya dolar işaretiyle başlatabilirsiniz (bu, DOM öğelerine başvurmak için kullanılır)
 • Yorumlar: Herhangi bir programlama dilinde olduğu gibi, JS'deki yorumlar, koda açıklama eklemenize ve bilgi eklemenize olanak tanır. Çift ters eğik çizgi kullanarak tek bir satırda veya çok satırlı bir yorumda kullanabilirsiniz, örneğin /* ile başlar ve */ ile biter. // ve /* */ sonrasındaki her şey kod olarak yorumlanmaz

JavaScript dilini API özellikleriyle karıştırmayın. Örneğin, birçok kod örneğinde bulabileceğiniz ortak console.log() satırı JavaScript değildir. Daha çok tarayıcılarımızdaki veya sunucumuzdaki API'lerin veya React ve Vue gibi harici ekosistemlerin bir parçasıdır.

javascript nedir

Javascript Terminolojisine Aşina Olmak

Aşağıdaki JS terimleri yalnızca bir göstergeyi temsil eder. Bunların doğasına ve kullanımına ilişkin herhangi bir özel ve ayrıntılı gösterge burada açıklığa kavuşturulmamıştır.

JavaScript, ECMAScript spesifikasyonuna uyan yorumlanmış bir programlama dilidir. JavaScript yüksek düzeydedir, genellikle tam zamanında derlenir ve çoklu paradigmadır. Kıvrımlı parantez sözdizimine, dinamik yazmaya, prototip tabanlı nesne yönelimine ve birinci sınıf işlevlere sahiptir.

 • Noktalı virgül– Tartışmalı bir yönüyle başlayalım. JS programınızın her satırını sonlandırmak için noktalı virgül kullanmalısınız, ancak JavaScript tercümanları bunu genellikle sizin yerinize yapar. Bu nedenle, bazı geliştiriciler bunları kullanır, bazıları kullanmaz
 • Değerler– Merhaba ve 5 gibi değerleri gösterir, burada dize ve sayı bu değerlerin türleridir. JS'nin kendine özgü özellikleri olan birkaç türü vardır. Bir değer için bir referansa sahip olmak için, onu bir değişkene atayabilirsiniz.
 • Değişkenler– Değişken, bir tanımlayıcıya atadığınız bir değerdir. Bir değişkeni adlandırabilir ve ardından yalnızca değişkenin adını arayarak içinde sakladığınız herhangi bir değere hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Bir değişkeni kullanmak için, önce onu bir const (değiştirilemez) veya let (değiştirilebilir) ile bildirmeniz gerekir, fark, öncekine yeni bir değer atanamazken ikincisine yeni bir değer atanabilir. Hatalardan kaçınmak için deneyimli JS geliştiricileri, o değişkene yeniden bir değer atamaları gerekeceğini bilmedikleri sürece, let yerine const kullanmayı tercih ederler. Başka bir değişken türü var, ancak giderek daha az kullanılıyor
 • Türler – JavaScript'te iki ana tür türü vardır: ilkel türler (sayılar, diziler, boolean'lar, semboller) ve nesne türleri (bir dize, bir sayı, bir boolean, boş veya tanımsız). Nesne türlerinin de özellikleri ve yöntemleri vardır. Bir değişkene bir türe sahip bir değer atayabilir ve daha sonra değişkeni farklı bir değer barındırması için yeniden atayabilirsiniz. Unutmayın, JS Değişkenleri yazılmamış
 • İfadeler– JavaScript motorunun değerlendirebileceği ve bir değer döndürebileceği tek bir JS birimidir. Birincil ifadeler olarak adlandırılan çok basit ifadeleri, aritmetik ifadeler, dize ifadeleri, mantıksal ifadeler gibi daha az basit olanları ve hatta nesneleri, işlevleri ve dizileri içerenler gibi daha karmaşık olanları bulabilirsiniz.
 • Operatörler – Onlarla, daha karmaşık bir ifade oluşturmak için iki basit ifadeyi birleştirebilirsiniz. Operatörler, çalıştıkları işlenenlere göre sınıflandırılır. Bazıları 1 işlenenle, çoğu 2 işlenenle ve sadece bir operatör 3 işlenenle çalışır. İşte operatörlerin bir listesi:
  • Toplama (+)
  • Çıkarma (-)
  • Bölüm (/)
  • Kalan (%)
  • Çarpma işlemi (*)
  • Üs (**)
  • Karşılaştırma (doğru veya yanlış)
  • Koşul ifadeleri (eğer – başka)
 • Diziler– Bir öğeler topluluğudur. Diziler, farklı türlerde bile herhangi bir değeri tutabilen ve çok boyutlu nesnelerdir (yani, başka bir diziye bir dizi koyabilirsiniz), bu da onları bir matris oluşturmak için ideal kılar.
 • Dizeler– Tırnak işaretleri veya çift tırnak (harfler) içine alınabilen bir karakter dizisidir. + operatörü kullanılarak iki dizi birleştirilebilir. Ayrıca, çok satırlı dizeleri çok daha basit hale getirmek ve ayrıca değişkenleri ve ifadeleri dizelere enterpolasyon yapmak için kolay bir yol sağlamak için, backticks içinde tanımlanan şablon değişmezlerini kullanarak dizeleri tanımlayabilirsiniz.
 • Döngüler– JavaScript'in kontrol yapılarından biridir. Döngüler, bir kod bloğunu otomatikleştirebilir ve istediğiniz kadar tekrarlayabilir. Döngüleri kullanmanın birçok yolu vardır, ancak en yaygın olanları şunlardır:
  • while döngüleri
  • döngüler için
  • for..of döngüleri
 • İşlevler – Bir işlev bağımsız bir kod bloğudur ve JavaScript'in temel bir parçasıdır. İşlevler diğer işlevlerin içinde tanımlanabilir, ancak iç içe geçmiş işlev, çevreleyen işlevin dışından çağrılamaz.
 • Ok işlevleri – İşlevlere benzer şekilde, işlevleri daha kısa bir sözdizimiyle yazmanıza izin verir. Ancak bu işlevler anonimdir, dolayısıyla onları bir değişkene atamanız gerekir. İşlevler gibi, parametreler için varsayılan değerlere sahip olabilirler, yalnızca bir değer döndürebilirler ve diğer ok işlevlerini ve hatta normal işlevleri içerebilirler. En büyük fark, nesne yöntemleri olarak kullanıldıkları zamandır.
 • Nesneler– Nesne, ilkel olmayan herhangi bir değerdir (bir dize, bir sayı, bir boole, bir sembol, boş veya tanımsız). Referans ile geçirilirler. Diziler ve işlevler pratik anlamda nesnelerdir. Nesnelerin Özellikleri, Yöntemleri, Sınıfları ve Mirası vardır
 • Eşzamansız Programlama ve Geri Aramalar – JavaScript kodu genellikle eşzamanlı olarak çalıştırılır. Ancak, programınız bir kod satırının diğerinden önce yürütülmesini bekleyemiyorsa - tarayıcıda dosya sistemi, ağ, olaylar veya DOM ile çalışırken sıklıkla meydana geldiği gibi - o zaman JavaScript geri aramaları kullanır. Bu işlev, bir işlevi, işlev işlemeyi bitirdiğinde çağrılan başka bir işlev çağrısına geçirirken eşzamansız olarak yürütülür.
 • Sözler– Sözler, eşzamansız kodlama ihtiyaçlarınızı karşılamak için alternatif bir yol sunar. Birincil amaçları sözde geri arama cehenneminden kaçınmaktır; Bir fonksiyonun sonucunu kodunuzun geri kalanında kullanmamız gerekirse, tüm kodumuz geri aramanın içine yerleştirilmelidir. Bunu 2-3 geri arama ile çarpın ve sonunda işleri alt üst edersiniz
 • Eşzamansız ve Bekliyor – Bir eşzamansız işlev genellikle bir söz döndürür, çünkü eşzamansız işlevler sözlerin soyutlamalarıdır. Eşzamansız/bekliyor ikilisi, eşzamansız kodla çalışmak için daha temiz bir kod ve daha basit bir zihin çerçevesi döndürmenize yardımcı olur.
 • Değişken kapsamı – Kapsam, programınızın yalnızca bir bölümü tarafından görülebilen değişkenler kümesidir. JS'deki kapsamlar, genel kapsam, blok kapsamı ve işlev kapsamı olarak ayrılır. Bir fonksiyonun – veya bloğun – dışında tanımlanan bir değişken, onu programınızın her bölümünde kullanılabilir kılan genel bir kapsama sahiptir.

Vanilya Javascripti veya Vanilla JS

Vanilla JavaScript, "olduğu gibi" JavaScript dilidir. Kodlama işlemini kolaylaştırmak için herhangi bir araç kullanmadan JS programlama yapıldığında bu ismi duyabilirsiniz. Size bir örnek vermek gerekirse, kullanıcıların web sitenizde yaptıkları bir işlem için "teşekkür ederim" mesajı almalarını istediğinizi hayal edin. Doğrudan bir HTML sayfasına kodlayabilirsiniz!

javascript rehberi-3

Yaygın ve Yaygın Olmayan Javascript Kullanım Durumları

Bu, makalelerimizde incelediğimiz bazı JS kullanım durumlarının rastgele bir listesidir. Sürekli büyüyen bir kütüphanedir, bu yüzden bu içeriği izlemeye devam etmenizi tavsiye ederiz.

Bir Web Sitesine Javascript Nasıl Eklenir?

Bu işlem basittir ve HTML ve CSS'ye aşina iseniz bunu garip bulmazsınız. Voila'yı kullanarak veya .js uzantılı ayrı bir başlık dosyası olarak JavaScript'i bir sayfanın koduna ekleyebilirsiniz. Her iki şekilde de, web tarayıcısı betiği indirir ve işler.

Açısal Reaktif Formlar

İtalyan Açısal Topluluk lideri ve Google Geliştirici Uzmanı Fabio Biondi, her ön yüzün mümkün olan en kısa sürede bitirmek istediği çok sıkıcı ve tekrarlayan bir görevi ele almak için bizi Açısal Reaktif Formlarla tanıştırıyor.

Ne tür bir uygulama yazıyor olursanız olun, er ya da geç veri toplamak için bir forma ihtiyacınız olacak. Angular, pek çok geliştiricinin farkında olmadığı bir çözüm sunar.

Webassembly ve Rust'a Başlarken

WebAssembly, taşınabilir bir ikili kod biçimidir. JavaScript'i ağır uygulamalarda daha verimli hale getirmek için Mozilla tarafından tasarlanmıştır. Birçoğu bunun JavaScript'in yerini aldığına inanıyor, ancak değil. Daha çok, daha iyi performans sunan yardımcı bir araçtır.

Geliştiriciler C, C++, Go ve Rust'ta (diğerleri arasında) kod yazabilir ve ardından uygulamalarında JS ile birlikte çalıştırmak için kaynaklarını Wasm ikili dosyalarında derleyebilir.

Özel bir makalede, hızlı ve bellek açısından güvenli Rust kullanarak WebAssembly'de ilk Hello World projenizi oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

JavaScript Alternatifleri

Anlaşılır bir şekilde, tüm geliştiriciler JS'yi sevmez ve diğer dilleri kullanmayı tercih etmez. Aslında birçok JavaScript alternatifi var ve bu da seçim yapmayı oldukça zorlaştırıyor. Seçiminiz nihayetinde amacınıza bağlı olmalıdır. bazı alternatifler web uygulamaları için daha uygunken bazıları da mobil uygulama geliştirmeye daha uygun.

İster bir arka uç projesi için ister bir ön uç geliştirmek için olsun, Python, Ruby, Kotlin, PHP, TypeScript, CoffeeScript, Elm, ClojureScript veya Dart gibi bir dizi seçeneğiniz vardır.

JavaScript, günümüzde web sitelerinin birçok yönden İnternet'teki yalnızca statik sayfalar olmak yerine normal bilgisayar programları gibi davranabilmesinin nedenlerinden biridir. JavaScript, bir web sayfasına resim döngüleri ve otomatik olarak sayfa içeriğinin yeniden yüklenmesi gibi bir dizi düzgün etkileşimli ve pratik işlev eklemek için kullanılabilir.

Google yıllarca web sitelerini metin içeriğine göre taradı. Google, 2009'da önerdiği Ajax tarama şemasına veda ettikleri ölçüde, 2015'ten bu yana herhangi bir dış yardıma ihtiyaç duymadan dinamik Javascript içeriğine sahip web sayfalarını oluşturabildiğini söylüyor.

Bununla birlikte, akılda tutulması gereken birkaç şey var:

 • Tarayıcının web sitesini düzgün bir şekilde oluşturabilmesi ve dizine ekleyebilmesi için JavaScript ve CSS dosyaları robots.txt dosyasında engellenmemelidir.
 • Web sunucusu, kaynaklar için tarama isteklerinin sayısını işleyemezse, bunun web sayfalarının işlenebilirliği üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.
 • Bazı durumlarda JavaScript, Googlebot için çok karmaşık veya belirsizdir. Tarayıcı daha sonra web sayfasını tam olarak oluşturmayacaktır.
 • Bir sayfadaki içeriği kaldıran ve eklemeyen JavaScript, genellikle içeriğin dizine eklenmesiyle ilgili sorunlara neden olur.
 • Hızla oluşturulan yani hızlı yüklenen web sayfaları, kullanıcı deneyimi, tarayıcı ve dizine ekleme için idealdir

Javascript ve Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda, JavaScript hem bir nimet hem de bir lanet olabilir. Bir lütuf, çünkü JavaScript, web sitesinin stratejik planlaması, kavramsal tasarımı ve uygulanması için çok çeşitli web tasarım ve uygulama olanakları sunar.

Bununla birlikte, arama motoru optimizasyonunun kendisi açısından bir lanettir, çünkü JavaScript'i test etmenin ve izlemenin ek maliyetleri faydalarından daha ağır basacaktır. Google, JavaScript yürütmede zaten oldukça iyidir, ancak yine de mükemmel olmaktan uzaktır.

Bu, Google'ın bununla nasıl başa çıkabileceğini görmek için JavaScript kullanımının her zaman kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelir. Neyse ki, Google Search Console'da, oluşturulan web sayfasını Google'ın bakış açısından görüntülemek için de kullanılabilen “Google gibi getir” adlı bir özellik var.

Javascript ile oluşturulmuş bazı interaktif içeriklerin Googlebot tarafından her zaman tanınmadığını görebiliriz. Bu, görselleştirmenin kendisinin Google görselleştirme API'si aracılığıyla oluşturulmasına ve bu amaçla Google'dan fazladan JavaScript yüklemesine rağmen gerçekleşir.

Bu nedenle, Google bir sayfayı sıralarken oluşturduğu içeriği kullanmayı sürekli olarak reddediyorsa, Search Console'a bir göz atmaya değer olabilir. Belki de Google, içerik için gereken JavaScript'i tamamen oluşturmaya ve benimsemeye henüz hazır değildir.

Kademeli Geliştirme ile Güvenli Oynayın

Google, web sitenizi Aşamalı Geliştirme konseptini göz önünde bulundurarak oluşturmanızı önerir. En az kullanılabilir sürümden tam ekrana kadar web sitesini planlamak, daha yavaş veya daha basit tarayıcılar kullanıyor olsalar bile en önemli içeriğin kullanıcılar için her zaman kullanılabilir olmasını sağlar. En önemli içeriğin de her zaman Google tarafından erişilebilir olması gerektiğinden, bu bir kazan-kazan durumudur.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp