WEB SİTENİZİN TRAFİĞİNİ ARTTIRIN

WEB SİTENİZİN TRAFİĞİNİ ARTTIRIN

Web sitenize daha fazla trafik çekmek ister misiniz? Bunu birçok ücretli ve ücretsiz yöntemle başarabilirsiniz. İşte anlaşılması kolay bir genel bakış.

Birçok web sitesi sahibi, kurumsal web sitelerine, bloglarına, çevrimiçi mağazalarına daha fazla trafik çekmek istiyor ancak bunun için evrensel bir çözüm mevcut değil. Pek çok şey başlangıç ​​konumunuza ve sektörünüze bağlıdır. Stratejiler geliştirmeli ve bunları her zaman mevcut koşullara uyarlamalısınız.

Bu kesinlikle kolay değil ve aynı zamanda çok çalışma gerektiriyor. Ama sonuçta sizin, şirketiniz ve markanız için değen bir çabadır.

Web Sitesi Trafiğini Nasıl Ölçebilirim?

İlk olarak, uygun araçlarla ölçülebilen mevcut trafiğinize ilişkin bir genel bakışa ihtiyacınız var. Bu araçları kullanarak ziyaretçilerinizin hangi sayfalara daha uzun süre baktığını, hangi bağlantılara tıkladığını ve hangi sayfaların daha az ziyaretçi çektiğini öğrenebilirsiniz.

Bu araçlar ile kendi trafiğinizi daha uzun bir süre boyunca analiz edebilirsiniz. Rakip sitelere ve ziyaretçi sayılarına ilişkin içgörüler de sizin için kullanılabilir.

Ayrıca, ziyaretçilerin sizi bir arama motoru, yönlendirme bağlantıları, çevrimiçi reklamcılık veya sosyal medya yoluyla bulup bulmadıklarını da gösterirler. Uygulama indirmelerinin ve kullanımının analizi de yararlıdır.

Nihayetinde, hangi pazarlama çabalarının en başarılı olduğunu bulmak için bu araçları kullanacaksınız. Ayrıca hangi alt sayfaların ve makalelerin popüler olduğunu ve hangilerinin hemen çıkma oranının yüksek olduğunu da öğrenebilirsiniz. Bu verilere dayanarak, trafiği artırmak için hedefli stratejiler geliştirebilirsiniz.

Google Analytics

Google Analytics popüler, ücretsiz bir araçtır. Uygulaması kolaydır ve web sitenizdeki gelişmeleri takip etmenize yardımcı olur. Tek yapmanız gereken kayıt olmak veya bir hesap oluşturmak ve oluşturduğunuz izleme kodunu web sitenize entegre etmektir. Ayrıca, gizlilik nedeniyle, web sitenizde Google Analytics kullandığınızı belirtmelisiniz.

google analytics

Trafik Nasıl Oluşturulur?

Bu ilk analize dayanarak, erişiminizi ve trafiğinizi artırmanın birkaç yolu vardır. Birçok ücretsiz ve bazı ücretli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Nasıl Ücretsiz Ziyaretçi Çekebilirim?

Ziyaretçileri web sitenize çekmeye yönelik ücretsiz yöntemlerin etkili olması için planlama, çalışma ve zaman gerekir. Her şeyden önce, birden çok yöntem kullanmalısınız.

İçerik pazarlama

İster web tasarım oluşturuyor olun, ister uzun süredir devam eden bir işletme web sitesini optimize ediyor olun, içerik pazarlaması her zaman kaliteli içerikle daha fazla web sitesi ziyaretçisi çekmenin harika bir yoludur.

Sektörle İlgili Blog Makaleleri Yazın

Şirket blogunuz için sektörünüze uygun makaleler yazın. Ziyaretçilerinize katma değer veya ek bir ücretsiz hizmet sunmalıdırlar. Bu önemli bilgiler, röportajlar, talimatlar ve çok daha fazlası olabilir.

Hedef kitlenizin ne aradığını kendinize sorun. Örneğin, Google arama alanına sektör veya konuyla ilgili bir soru girin. Arama motoru, yönlendirme için kullanabileceğiniz çok sayıda öneri sunacaktır.

Bunun için en son haberleri kullanmanıza gerek yok. Tam tersi: Yüksek kaliteli her zaman geçerli olan içerikle, uzun süre daha yüksek ziyaretçi sayıları elde edebilirsiniz.

Eski makaleleri de güncelleyebilirsiniz. Metin, resimler, videolar ve yeni bağlantılara bölümler ekleyin. Gönderileri arama motoru için optimize edin ve yeni bir hedef kitle için daha okunabilir hale getirin.

Rakamlar içeren başlıklar içeren makaleler yayınlayın, örneğin listeler veya sektörle ilgili ipuçları ve püf noktaları içeren gönderileri listeleyin. Örneğin:

"Daha fazla web sitesi ziyaretçisi çekmenin 9 yolu"

Okuyucular ne bekleyeceklerini hemen bilirler. Amaçlarına uygulayabilecekleri yararlı ve eyleme geçirilebilir bilgilerin kendilerine sağlandığından emin olabilirler.

Düzenli Yayın Döngüsü

İçeriğinizi düzenli olarak yayınlamanız da önemlidir. Kitlenizin web sitenizle etkileşimde kalmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Web sitenizin ziyaretçileri için her zaman değerli bilgiler sağlayan güvenilir bir uzman olarak kendinizi kanıtlayacaksınız. İlgili yayınlar için tarihler belirlediğiniz bir editör programı oluşturmak en iyisidir.

Diğer Kanallarda Yayınla

Yeni bir kitle geliştirmek için web sitenizin ötesindeki kanalları denemelisiniz. Örneğin, YouTube'da kendi kanalınızı oluşturun. Eski içeriği yeni bir biçimde sunun veya tamamen yeni içerik üretin. Web sitenize bağlantı vermeyi unutmayın.

Podcast'ler ayrıca popüler bir içerik pazarlama aracı haline geldi. Bir konsept oluşturun ve bir veya daha fazla kişiyi sektörünüzdeki önemli gelişmeler hakkında sizinle konuşmaya davet edin. Bölüm açıklamasında (şov notları) web sitenize veya önemli alt sayfalara bağlantı verin.

Ancak, harcanan çabayı hafife almayın. Hem YouTube hem de podcast'ler, hazırlık ve takip açısından çok fazla çalışma ve zaman gerektirir. Bir kameraya veya mikrofona öylece konuşup her şeyi yayınlayamazsınız.

Özellikle podcast'ler her zaman spontane bir karaktere sahiptir. Bununla birlikte, konularınızı dikkatlice planlayın. Konuyu kaybetmekten, konuyu dağıtmaktan ve izleyicilerinizi sıkmaktan kaçınmanın tek yolu budur. Ek olarak, video ve ses düzenlemeye alışın. Konuşmadaki uzun duraklamalar, dolgu sözcükleri ve konuşma sırasındaki kekemelik bu araçlarla ortadan kaldırılabilir.

web sitenizin tarfiğini arttırın-1

Etkileyenler ve Uzmanlarla İşbirliği Yapın

Kendini aynı veya ilgili konulara adamış etkileyicileri (influencer) bulun. İlgilerini çekebilecek içerik oluşturun veya test ürünleri sunun ve işbirliği yapmalarını isteyin.

Sektörünüzdeki uzmanlarla bağlantı kurun. Şirket blogunuzdaki kendi uzman toplama makaleniz için onlardan alıntılar kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Şans eseri, bu uzmanlar gönderinize bağlantı verecek ve kendi topluluklarında paylaşacaktır.

Diğer siteler ve bloglar için konuk yazıları yazın. Ancak kendi sitenizde uzmanlardan gelen konuk makalelerini de yayınlayın.

E-posta pazarlama

E-posta pazarlaması, hedef kitlenize ulaşmanın başka bir yoludur. Ancak, bir abone listesine ihtiyacınız var. E-posta haber bültenlerini çekici bir şekilde tasarlamanıza olanak tanıyan yazılım kullanın.

Hedef kitlenizi abone listelerine kaydolmaya ikna edin. Karşılığında, onlara e-kitaplar, kurslar, web seminerleri, web tasarım şablonları vb. şeklinde ücretsiz bir hizmet veya içerik sunun.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

İçeriğinizi tanıtmak ve trafik oluşturmak istiyorsanız sosyal medya pazarlaması çok önemlidir. Ancak, mümkün olduğu kadar çok platform işgal etmeyin. Özellikle sosyal medya desteği olmayan küçük bir işletme veya kendi hesabına çalışan biri olarak, bu sizi hızla bunaltabilir.

Bunun yerine, işletmeniz ve sektörünüz için mantıklı görünen birkaç kanala odaklanın. Nasıl çalıştıklarını, kullanıcıların nasıl iletişim kurduklarını ve etkileşim kurduklarını ve ne görmek istediklerini öğrenin.

Facebook, Twitter ve Instagram başlamak için önemli yerlerdir. Bu platformların dışında, nişinizin veya uzmanlığınızın özellikle çekici olduğu platformları arayın. Yine, bir yayın planı oluşturun ve içeriği hedef kitlenizin buna en açık olduğu zamanlarda düzenli olarak yayınlayın.

Uygun alt sayfalara bağlantı verin ve biyografinize ana sayfanıza yönlendiren bir bağlantı koyun. Web sitenize sosyal medya butonlarını da entegre etmelisiniz. Bunlar, web sitenizin ziyaretçilerinin içeriğinizi kendi kanallarında paylaşmasını kolaylaştırır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitenizin ziyaretçilerini uzun süre meşgul edecek yüksek kaliteli ve ilginç içerik, herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır. Ek olarak, iş alanınızla ilgili olarak sıklıkla aranan anahtar kelimeleri veya uzun kuyruklu anahtar kelimeleri araştırmaktan zarar gelmez. Bunları başlıklarınıza, metninize ve çeşitli meta verilerinize organik bir şekilde ekleyin.

Teknik SEO Detayları

Bu içerik iyileştirmelerine ek olarak, web sitenizin yüklenme hızını optimize edin. Bu şekilde, web sitesi ziyaretçileri hayal kırıklığı içinde pes etmeyecek ve sayfanın yüklenmesi çok uzun sürerse geri dönmeyecek.

Duyarlı bir web tasarımı da yerinde olmalıdır. Mobil cihazların da web sitenizi düzgün bir şekilde görüntülemesini sağlar.

Geri Bağlantılar ve Dahili Bağlantı

Başka sitelerden backlink almaya çalışın. Bu tür tavsiyeler eskisi kadar önem taşımıyor, ancak yine de daha iyi bir sıralamaya katkıda bulunuyor.

Kendi sitenizdeki bağlantıları inceleyin. Hala güncel olup olmadıklarını ve yanlış sayfalara veya kaldırılmış sayfalara yol açıp açmadıklarını belirleyin. Anlamlı bir dahili bağlantı yapısı entegre ederek ana sayfanızın gezinmesini iyileştirin.

backlink-3

Ücretli Trafik Ziyaretçi Satın Alabilir miyim?

Ayrıca ücretli kanalları kullanarak hedef kitlenize çeşitli şekillerde ulaşmanıza yardımcı olabilir ve ücretli trafik oluşturabilirsiniz. Bunlar şunları içerir:

  • Diğer web sitelerinde reklam afişleri
  • SERP'lerdeki reklamlar
  • Video reklamcılığı
  • Sponsorlu gönderiler

Ücretli trafik, erişiminizi artırır ve trafiği daha hızlı oluşturur. Ancak, yine de zaman ve çaba harcamanız gerekiyor. Hedef kitlenizde neyin yankı uyandırdığını bulmanın ve hiçbir etkisi olmayan sponsorlu gönderilere amaçsızca yatırım yapmamanın tek yolu budur. Bu amaçlar için de bir pazarlama ve içerik stratejisi geliştirin.

Ödeme yöntemleri arasında tıklama başına ödeme, görüntüleme başına ödeme ve işlem başına ödeme yer alır. Bu ödeme modellerinde, yalnızca hedef kitleniz reklamlarınıza belirli bir işlemle karşılık verdiğinde maliyete maruz kalırsınız.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp