İŞLETMENİZİN PAZARLAMA BÜTÇESİ NASIL BELİRLENMELİ?

İŞLETMENİZİN PAZARLAMA BÜTÇESİ NASIL BELİRLENMELİ?

Bir işletmeye sahip olmak, mal ve hizmet satmaktan daha fazlasıdır.

Müşterilerinize proaktif bir şekilde pazarlama (marketing) yapmıyorsanız, rakiplerinizin gölgesinde kalma riskiniz vardır.

İşletmenizi pazarlamak için iki seçenek vardır:

 1. Arama motorlarında sıralama yapmak ve organik trafik çekmek için SEO kullanmak.
 2. Daha hızlı sonuç almak için arama ve sosyal medya reklamları için ödeme yapın.

Ancak, kârınızın yüzde kaçını pazarlamaya tamamen harcamanız gerekir? Duruma göre değişir.

Bu nedenle, bu kılavuzda şunları ele alacağız:

 • Ortalama küçük işletme pazarlamaya ne kadar harcıyor?
 • Pazarlama bütçenizi nasıl belirleyebilirsiniz?
 • Ortalama Küçük İşletme Pazarlamaya Ne Harcıyor?

İş geliriniz konusunda bilgili olmak akıllıcadır. Ancak pazarlamayı yalnızca başka bir masraf olarak düşünmeyin - bu, kuruluşunuzun büyümesine yönelik bir yatırımdır.

Yakın zamanda yapılan bir anket, genel marketing harcamalarının geçen yıla göre %5,2 arttığını ve 2022'de %13,4 büyüyebileceğini buldu. Bütçelerin yaklaşık %58'i dijital pazarlama faaliyetlerine ayrılırken, geleneksel reklam harcamaları %1,4'e ulaşabilir.

Marketing harcamanız için hedeflenecek belirli bir sayı yoktur. Ancak burada dikkate alınması gereken birkaç şey var:

 • Bulunduğunuz işin türü
 • İşiniz ne kadar iyi gidiyor
 • Ürününüzün popülerliği
 • İşletmenizin uzun vadeli hedefleri

Bütçenizi bir önceki yılın harcamalarına göre belirleyin. Ardından, ticari pazarlamaya adamak için bu miktarın bir yüzdesini kullanın.

İşletmeler kılavuz olarak çoğunlukla gelirlerin bir yüzdesini kullanır, bu nedenle büyük ölçüde değişebilir.

Danışmanlık hizmetlerinin genellikle pazarlama bütçelerine %13, yazılım ve teknoloji platformlarının ise %12'sini ayırdığını buldu. Daha sonra, sağlık sektöründe pazarlama bütçesi toplam bütçenin yaklaşık %7'sine denk gelmektedir.

Sosyal pazarlama bütçesi

Alternatif olarak, işletmeden tüketiciye (B2C) ürün odaklı ve hizmet odaklı şirketler, toplam bütçelerinin %12 ila %15,9'unu pazarlama ekiplerine tahsis eder. İşletmeler arası (B2B) ürün odaklı ve hizmet odaklı şirketler, genel bütçenin yaklaşık %9,4 ila %11,4'ünü pazarlama çabalarına ayırıyor. Dolayısıyla, marketing bütçeleri için herkese uyan tek bir rakam yoktur.

İşte birkaç küçük işletme sahibi, pazarlama uzmanı ve yöneticinin önerdiği şeyler.

“Ne harcayacağımıza karar verme stratejimiz, önceki yılın satışlarına bağlı. Ne harcadığımıza ve bize sağladığı gelire bakıyoruz. Ardından, yıl için hedeflerimize ulaşmak için daha ne kadar yatırım yapacağımıza karar veririz.” — Jeff Moriarty, Moriarty's Gem Art Pazarlama Müdürü.

2020 tatil sezonunda Moriarty, Kasım'dan Aralık'a kadar 15.000 $ harcadı ve bu da yaklaşık 100.000 $'lık satışla sonuçlandı.

"Bu yıl hedefimiz 200.000$'a ulaşmak, bu yüzden pazarlamaya 30.000$ yatırım yapıyoruz. Her zaman dikkate alınması gereken tek şey risktir. Her şey yıldan yıla değişiyor ve yatırımınızdan her zaman bir önceki yıl aldığınız getiriyi alacağınızın garantisi yok” diyor Moriarty.

DebtHammer CEO'su Jake Hill, şirketinin yıllık brüt gelirinin %7'sini pazarlamaya harcadığını söylüyor - bu da harcanan miktarın her yıl değiştiği anlamına geliyor.

Hill, "Birçok küçük işletme, özellikle ilk başladıklarında %2-5 aralığında kalıyor, ancak pazarlama doğrudan gelirinizle bağlantılı olduğundan, %9'a kadar harcama yapmaya değer olabilir" diyor.

Anvil Media Başkanı ve Kurucusu Kent Lewis şunları söylüyor: “Son 25 yılı aşkın dokuz ajanstaki deneyimime dayanarak, bir pazarlama bütçesi belirlemenin en kolay yolunun gelire dayalı bir yüzde olduğunu buldum. Yeni başlayanlar ve hızlı büyüyen şirketler için, tahmini yıllık gelirin %25'inin önümüzdeki yıl için marketing bütçesi olması gibi, genellikle %20 ila %30'luk bir oran görüyorum.”

Lewis, daha olgun şirketler için öngörülen gelirin %5 ila %10'unu önermekle birlikte, yetersiz marketing bütçelerine sahip olanların genellikle çekiş elde edemediğini ve pistin tükendiğini belirtiyor.

“İyi tanımlanmış bir değer önerisi veya işleyen bir ürün olmadan aşırı yatırım yapanlar da şirketi işsiz bırakabilir. Tüm bu pazarlama bütçesinin %50 ila %80'ini dijital kanallara ayırmalarını öneriyorum, çünkü bunlar en ölçülebilir, kurulumu ve yönetimi en kolay olanlardır.”

Kapanışta Lewis, 1000'den fazla müşteriyle 21 yıllık deneyimine dayanarak küçük işletmelerin pazarlamaya harcadıkları tipik ortalama tutarı paylaşıyor.

“Ortalama bir küçük işletmenin pazarlamaya 75 ila 150.000 dolar arasında harcama yaptığını tahmin ediyorum. Bunlar iki ila 20 çalışanı olan şirketler olacaktır.”

pazarlama bütçesi-1

Bütçenizi Nasıl Belirlersiniz?

Çoğu marketing bütçesi, toplam şirket bütçesinin yaklaşık %11'ini oluşturur. Ancak bütçeyi nasıl hazırlarsınız ve neyi tutacağınızı ve neyi kaldıracağınızı nasıl belirlersiniz?

Pazarlama bütçesi tahsisinizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç madde şunlardır:

 • Yazılım: Pazarlama kampanyalarınızı oluşturmak, marketing analitiği gerçekleştirmek veya günlük süreçlerinizi yönetmek için yazılıma ihtiyacınız olabilir.
 • Reklamcılık: Sosyal medya promosyonlarına, fiziksel ve yerel reklamlara, arama motoru reklamlarına, sponsorlu içeriğe ve diğer ücretli fırsatlara ne kadar harcayacağınızı hesaplayın
 • İçerik oluşturma: Videolar, resimler, blog gönderileri gibi içerik oluşturmaya ne kadar harcanacağını bütçeleyin ve yatırım getirisine (ROI) göre ayarlayın
 • Personel: Yeni çalışanları işe alırsanız, işe alım, avantajlar, teknoloji ve daha fazlası gibi bütçe maliyetleri
 • Serbest çalışanlar: marketing stratejilerinizi test etmeyi veya geçici kampanyalar yürütmeyi planlıyorsanız, tam zamanlı bir çalışanı işe almadan önce kısa süreli bir serbest çalışana ihtiyacınız olabilir.

Dijital medyanın başarısı ile marketing bütçenizin en az yarısını video akış platformlarına, arama motorlarına, sosyal medyaya ve diğer popüler dijital kanallara ayırmayı düşünün.

İşletmeniz için Pazarlama Bütçesi Nasıl Oluşturulur?

Marketing harcamalarınızı nasıl tahsis edeceğinizi anlamak için elektronik tablo bilgisine güvenmeyin. Bunun yerine yapmanız gerekenler burada.

Alıcınızın yolculuğunu tanımlayın

Alıcının yolculuğunu bilmek - potansiyel müşteriden ödeme yapan müşteriye geçerken attıkları adımlar - marketing stratejinizle nasıl etkileşimde bulunduklarını gösterir. Bu şekilde, onlara daha iyi ulaşmak için hedeflerinizi ve bütçenizi nereye koyacağınızı bilebilirsiniz.

Bulmak:

 • İnsanlar ürünlerinizi nasıl keşfeder?
 • Satın almadan önce bilmeleri gerekenler
 • Aylık trafiğiniz
 • Aylık oluşturduğunuz potansiyel müşteri sayısı ve kaç tanesinin ödeme yapan müşterilere dönüştüğü
 • Tipik olası satış yaratma ve dönüşüm bütçeniz
 • Müşteri adayı başına ortalama değer/gelir

İşe yarayan (veya çalışmayan) marketing stratejilerini, hedeflerinizi nerede gözden geçirmeniz ve ayarlamanız gerektiğini ve marketing bütçenizi nereye odaklamanız gerektiğini belirleyin.

pazarlama bütçesi-2

Pazarlama hedeflerinizi ve bütçenizi hizalayın

Neyi başarmaya çalışıyorsunuz? Bu, ne kadar harcayacağınızı ve dolarlarınızı nereye koyacağınızı belirler.

Yalnızca marketing hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan kanallara odaklanan bir bütçe geliştirin. Alıcınızın yolculuğunu bir rehber olarak kullanın.

Örneğin, aşağıdakiler için bütçe ayırabilirsiniz:

 • Sponsorlu sosyal medya gönderileri: Takipçiler oluşturun veya sosyal medya sayfalarınızda erişimi ve etkileşimi artırın
 • Görüntülü reklamlar: Yeni ürünleri veya hizmetleri tanıtın
 • Arama motoru reklamları: Ürün sayfalarınıza trafik ve satın alma çekin

Genellikle daha fazla kitleye ve daha yüksek hacimli tekliflere sahip kampanyalara daha fazla bütçe ayırmak isteyeceksiniz.

Önceliklerinizi düzenleyin

Eklentiler, satışlar, yükseltmeler ve diğer ekstralar gibi marketing araçlarına sahip olmak güzel ama gerekli mi? Önceliklerinizi takip etmek, marketing bütçenizden neleri çıkaracağınızı veya neleri çıkaracağınızı belirlemenize yardımcı olur. Hedef kitlenize ve mesajlarınızı nasıl almak istediklerine lazerle odaklanın.

Bugünün marketing araçları yarın değersiz olabilir. Bu nedenle, genel marketing harcamanızın gerçek zamanlı yatırım getirisini belirlemek için kullandığınız hizmetleri, araçları ve programları yeniden değerlendirin.

Akıllıca harcayın (şablonları kullanarak)

Çoğu marketing bütçesi şablonunun işaretlenmesi gereken birçok kutusu vardır. Ama bunun sana ulaşmasına izin verme. Şablonda ayrıntıları verilen tüm harcamaları gözden geçirin ve yalnızca işletmeniz için önemli olanları seçin.

Bulacağınız harcamalar zorunlu değildir - size rehberlik ederler, böylece bütçenizi oluştururken gizli maliyetleri gözden kaçırmazsınız.

ROI'yi ölçün

YG'nizi ölçmek, marketing bütçenizin işinize yardımcı olup olmadığını belirlemenin en iyi yoludur. Yatırım getirinizi ölçmek için bir sistem kurun, böylece daha fazla getiri sağlayan ürünler için bütçeyi artırıp artırmayacağınızı veya paranız hiçbir yere gitmediğinde daha düşük revize edip etmeyeceğinizi bileceksiniz.

Harcamalarınızı En Üst Düzeye Çıkarın

Bir işletme sahibi veya pazarlamacı olarak, bilinçli kararlar vermek için bütçenizi ve kaynaklarınızı bilmek çok önemlidir. İş hedeflerinizi ve bütçenizi netleştirerek marketinge ne kadar ayırabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Umarız, bu kılavuz bunu gerçekleştirmenize yardımcı olur.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp