SEO STRATEJİSİ ve İŞLETMENİZE FAYDALARI

SEO STRATEJİSİ ve İŞLETMENİZE FAYDALARI

SEO, web sitenizin Google'da veya diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlama eylemidir (evet - insanlar hala Bing kullanıyor).

Arama motoru sonuç sayfalarının (SERP'ler) en üstünde görünmek, web sitenize trafik çekecektir.

Bu en üst sırayı kazanmak ve korumak için sağlam bir SEO stratejisine ihtiyacınız var ve aşağıdakiler dâhil birkaç faktöre odaklanın:

 • SEO hedeflerinizin ne olduğunu belirleme
 • Organik trafiğinizi artırmak için bir içerik, yerinde ve geri bağlantı planı geliştirmek
 • Stratejinizi uygulamak ve yürütmek
 • Başarınızı yineleme, başarısızlığınızdan öğrenme ve adımları tekrarlama

SEO Stratejisi Neden İşletmenize Fayda Sağlar?

Sitenizde ne kadar çok kullanıcı varsa, ister ürün satmak, bağlı kuruluş trafiğini artırmak veya blogunuza okuyucu çekmek olsun, işletme hedefinize ulaşma olasılığınız o kadar artar.

SEO neredeyse sınırsız potansiyele sahip bir süreçtir. Diğer işlemlerden farklı olarak, bu kadar maliyetli değildir. SEO'ya yapılan bir yatırım aylar ve yıllar sonra temettü ödeyebilirken, bütçe kapatıldığında ücretli pazarlama durur.

Ancak, SEO bir kur ve unut kanalı değildir. En üst noktaya ulaştığınızda, muhtemelen arkanızda biri onu almaya çalışıyordur. SEO da zaman alır, ancak yatırıma değer.

En indirgeyici olan SEO, içerik, bağlantılar ve Sayfa İçi SEO ile Teknik SEO'yu içeren birkaç bölüme ayrılabilir.

Geçmişte Google, bir siteyi değerlendirirken 200'den fazla sıralama sinyali olduğuna dikkat çekiyordu. Bugünlerde bu sayıyı aştı. Sitenizi değerlendirmede birkaç faktör olsa da, iyi bir SEO stratejisinin temelinde bu üç bileşen yer alacaktır.

SEO Stratejisi Nedir?

Bir SEO stratejisi, web sitenizi birinci sayfanın en üstüne veya ona yakın hale getirmenize yardımcı olacak öğelerin açık bir listesidir. Bir SEO stratejisi oluşturduğunuzda, üç bölümde yer almalıdır:

 • Planlamak
 • Uygulamak
 • Yinelemek

SEO Stratejiniz, sizi sorumlu tutmanıza yardımcı olmak için bazı ölçülebilir hedefleri hesaba katar. SEO'nun üç temel direği olan içerik, bağlantılar ve yerinde çalışmayı içerebilir.

seo stratejisi-1

SERPS'in ikinci sayfasında bir ceset saklamakla ilgili bir SEO şakası var çünkü kimse oraya bakmaz. Kullanıcıların %50'den fazlası SERP'deki ilk üç noktaya tıklıyor, bu nedenle sitenizi en üst sıralara çıkarmak, kullanıcıları çekmek için çok önemlidir.

SEO Stratejinizi Planlarken Neleri Dikkate Almalısınız?

SEO stratejinizi planlarken sitenizin nerede olduğunu ve hedeflerinizin neler olduğunu düşünün. Yepyeni bir web sitesi, muhtemelen düzenli bir aylık ziyaretçi akışı olan yerleşik bir alan adından farklı bir stratejiye ihtiyaç duyar. Hiçbir sitenin kusurları olmadığı için her iki sitenin de yapılması gerekir. Ancak eylem planınız mevcut durumunuza bağlıdır.

Başlamak için, siteniz için başarılı bir SEO stratejisinin ne olacağını belirleyin. Trafik mi kaybediyorsunuz? Eğer öyleyse, nedenini öğrenin. Trafik olmadan yeni mi başlıyorsunuz? Bunu düzeltmek için ipuçları olduğu için bu gerçek bir sorun değil.

Bütçenizi düşünün; Tüm işi kendi başınıza yapmayı planlıyorsanız, zaman çizelgenizin ve hedeflerinizin bunu hesaba katması gerekir. Ortaklar veya satıcılar getiriyorsanız, SEO'ya ne kadar ayıracağınızı belirleyin.

SEO yavaş ilerleyen bir süreçtir. Hızlı kazançlara ihtiyacınız varsa, bunun SEO'da olmasını beklemeyin - hangi stratejiyi uygularsanız uygulayın. Sıfırdan başlıyorsanız, üç ila altı ay boyunca herhangi bir hareket görmeyi beklemeyin, o zaman bile, bu kazanımlar yıl işaretine kadar iğneyi hareket ettirmez.

SEO Stratejinizi Planlamak İçin İpuçları

Bir SEO stratejisi oluşturmak, özellikle dijital pazarlamada yeniyseniz göz korkutucu görünebilir. Bunalmayın. Projeyi daha küçük görevlere bölmek, stratejinizi oluşturmayı çok daha yönetilebilir ve eyleme dönüştürülebilir hale getirir. Başlamak:

 • Hedeflerinizi tanımlayın
 • Anahtar kelime araştırmasına zaman ayırın

Hedeflerinizi Tanımlayın

İlk stratejik hareketiniz hedeflerinizi tanımlamaktır. Sitenizde kullanıcılarınız olduğunda ne olacak? Belki de sitenizden görüntülü reklamlardan para kazanılıyor. Bu durumda, kullanıcıları siteye çekmek yeterince iyi olabilir. Ancak bir ürün satın almalarını veya bir bültene kaydolmalarını veya indirmelerini istiyorsanız, müşterinin arama amacını ve yolculuğunu araştırın.

Web siteniz ağırlıklı olarak içeriğe dayanıyorsa, teknik SEO yapmak için çok fazla zaman harcamanıza gerek olmayabilir. Bunun yerine, anahtar kelime araştırması ve içerik stratejisine daha fazla zaman ayırın.

Ancak, siteniz bir ürün satıyorsa, kanonik veya izleme sorunları olmadığından emin olmak için eşit parça içeriğine ve teknik SEO'ya odaklanmalısınız. Ayrıca, kullanıcı davranışının yanı sıra dönüşüm oranı optimizasyonuna (CRO) da odaklanmak istiyorsunuz.

Hedeflerinize örnek olarak aylık kullanıcıları %10 artırmak, siteden hemen çıkma oranını azaltmak veya ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği süreyi artırmak verilebilir. Bir e-ticaret siteniz varsa, hem satışları hem de dönüşümleri artırmaya odaklanmayı düşünün.

Site hedeflerinizi belirledikten ve araştırmanızı yaptıktan sonra siteniz için en uygun SEO stratejisini geliştirin.

Yeni Bir Site İçin İpuçları

Yeni bir siteyle başladığınızda, trafiği çekmek yavaş bir süreçtir. Yeni sitelerin gerçekten buhar kazanması bir yıldan fazla sürebilir. Ne yazık ki, bunun için kısa bir yol yok. Ancak, şimdi yaptığınız işin karşılığını gelecekte alacaksınız. Ayrıca, SEO stratejinizi sıfırdan oluşturmak ve sitenize en iyi kazanma şansını vermek için iyi bir şans.

 • SERP'ler üzerinde mümkün olduğunca çabuk çalışmaya başlayın
 • Rakiplerinizin ne yaptığını öğrenin
 • Güçlü arama hacmi ve daha düşük zorluk ile anahtar kelimeleri hedefleyin
 • İçeriğe ve site içi SEO'ya odaklanın

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Yeni bir site için SERP'ler üzerinde olabildiğince çabuk çalışmaya başlayın. Trafik genellikle trafiği doğurur, bu nedenle hızlı bir şekilde harekete geçmek ve sitenizi ziyaretçilerin önüne çıkarmak önemlidir. Anahtar kelime araştırması ile başlayın. Güçlü bir arama hacmi ve daha düşük zorluk ile anahtar kelimeleri hedefleyin. Rakiplerin sitelerinde hangi içeriğin iyi çalıştığını kontrol edebilir ve ardından bunun daha iyi bir sürümünü oluşturabilirsiniz. Karşılanmayan bir ihtiyacı arayın ve doldurun.

Rakipleriniz Üzerinde Rakip Anahtar Kelime Denetimi Yapın

Semrush veya Ahrefs gibi bir araç kullanarak rakiplerinize bakın ve hangi anahtar kelimeleri tuttuklarını görün. İçeriğinizle benzer anahtar kelimeleri hedefleyin. Ayrıca, değerli olduğuna inandığınız anahtar kelimelerin bir listesini derleyebilir ve bu konularda makaleler yazılmasını garanti edecek önemli bir arama hacmi olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Arama hacmi düşük olan anahtar kelimelerden çekinmeyin. Çok fazla trafik çekmeseler de, bu anahtar kelimeler bazen daha niteliklidir.

Örneğin, ayakkabı satıyorsanız, yaz için ayakkabı ve çocuk ayakkabısı sıralamasını düşünün. İkinci anahtar kelimenin satın alma amacı çok daha yüksektir.

Site İçi SEO'nuzu Sıkılaştırın

İçerik odağına ek olarak, daha sonra ele alacağımız site içi SEO'ya da odaklanmanız gerekir. Başlık etiketlerinizin ve H1'lerin anahtar kelimenizi veya anahtar kelimenizin bazı varyasyonlarını içlerinde bulundurmasını istiyorsunuz. Aynı anahtar kelime grubunun parçası olan ilgili terimler için H2'lerinizi ve H3'lerinizi de optimize edebilirsiniz.

Yerleşik Bir Siteyi Büyütmek İçin İpuçları

Mevcut bir siteyi büyütüyorsanız, tartıştığımız bu stratejileri iyileştirmenin zamanı geldi. Siteniz zaten zengin bir içeriğe sahip olabilir, bu nedenle yeni içerik oluşturmak, enerjinizin en iyi odak noktası olmayabilir. Sahip olduklarınızla çalışmanın birkaç yolu:

 • Sitenizi Denetleyin
 • Teknik SEO'ya önem verin

Sitenizde Bir Denetim Çalıştırın

Sahip olduklarınızı değerlendirin. Sitenizde bir tarama yapın ve yayındaki sayfalarınızı inceleyin. Eski içerik, yeterli bilgiye sahip olmayan (yani yetkili görünmediği anlamına gelen) içerik veya grafik, fotoğraf veya video gibi zengin medyadan yararlanabilecek içerik gibi bazılarının düşük performans göstermesi ihtimali vardır.

Sahip olduklarınızı gözden geçirmek ve ondan nasıl yararlanabileceğinizi görmek için yılda birkaç kez bir zaman belirleyin. Mevcut içeriğinizi düzenlemek, yeni içerik oluşturmaktan çok daha kolaydır.

Yinelenen içerik veya benzer konularda yamyamlaşmaya neden olabilecek, yani kendinizle rekabet ettiğiniz anlamına gelen içeriği kontrol etmelisiniz.

Bu sayfalarda ayrıca kendilerine işaret eden dahili bağlantılar olmayabilir. Bu, öksüz kaldıkları ve ne kullanıcılar ne de arama motorları tarafından bulunamayacakları anlamına gelir. Dahili bağlantının güçlendirilmesi site için kolay bir kazanç olabilir.

Teknik SEO Konuları

Daha büyük bir siteyle, teknik SEO'ya göz kulak olmak istersiniz. Sitenizin bölümlerinin "noindex'e” eklenmesini istemediğiniz bölümlerin yanlışlıkla dizine eklenmediğinden emin olmak için robots.txt dosyanızı inceleyin. Bu teknik hususlar sitenizin büyümesini engelliyor olabilir. Bir ürününüz varsa, o sayfada şema olduğundan ve doğru olduğundan emin olun. Siteler büyüdükçe ve kod eklendikçe, mevcut biçimlendirme ince ayar yapılabilir ve bozulabilir.

Sayfa hızı giderek daha önemli bir sıralama faktörü haline geliyor. Daha eski bir siteniz varsa, güncel olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Yavaş bir site, kullanıcılara ve satışlara mal olabilir.

Çözebileceğiniz herhangi bir dizine ekleme sorunu olup olmadığını görmek için Google Arama Konsolu'nu kontrol edin. Teknik SEO her zaman astronomik bir büyümeyle sonuçlanmayabilir, ancak bunu ele almamak önemli trafik kayıplarına neden olabilir.

İçerik Stratejinizi Belirleme

İçerik, herhangi bir SEO stratejisinin temel taşıdır. Başlamak için, kullanıcılarınız için değerli olduğunu düşündüğünüz veya bir numara olmak istediğiniz anahtar kelimeler içeren bir belge hazırlayın.

Bunun gibi başka düşünceler de var:

 • Anahtar Kelime Araçları
 • Arama Amacı
 • Zengin medya

Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanın

Potansiyel anahtar kelimelerin ilk listesini oluşturduktan sonra, bu kelimelerin veya kelime öbeklerinin aylık arama hacmini ve anahtar kelime zorluğunu belirlemek için bir anahtar kelime araştırma aracı kullanın. Bu anahtar kelimelerden bazılarının erişim sağlayabileceğini ve onlar için hemen sıralanmayacağınızı göreceksiniz. Diğer anahtar kelimelerin zorluğu daha düşük olabilir ve onlar için daha erken sıraya girebilirsiniz.

Doğru içerik stratejisi ile kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz. Bunlar herhangi bir kullanıcı olmayacak, dönüştürme şansı yüksek nitelikli kişiler olacak.

İşletmeniz sezonluksa, sezonluk içeriği her yıl güncellemek için bir takvim oluşturun. 2021'in en iyi trendleri, daha fazla araştırma ile 2022'nin en iyi trendleri haline gelebilir. Bunu yaparken kendinize biraz zaman tanıyın.

Makale yazmak düşündüğünüzden daha uzun sürer. Arama motorlarının sayfanızı taramak ve dizine eklemek için zamana sahip olduğundan emin olun. Örneğin, Noel'den bir gün önce bir Noel parçası yayınlamak trafik çekmeyecektir.

SEO için Zengin Medya

İçerik stratejiniz sadece blog olmak zorunda değil. Videolar veya infografikler gibi zengin medya kaynakları oluşturabilirsiniz. Kullanıcınız için değerli olan herhangi bir içerik parçası, web sitenizin sıralamasına yardımcı olur.

Kümelerdeki içeriğe bakın. Ayakkabılarla ilgili bir sütun veya ana sayfa oluşturuyorsanız, kadın ayakkabıları, erkek ayakkabıları, spor ayakkabıları vb. hakkında destekleyici içerik oluşturabilirsiniz. Ancak, çok niş gitmemeye dikkat edin. Ayakkabı bağcıklarında tam bir sayfa oluşturmak biraz zorlayıcı olabilir ve kullanıcılarınıza çok az veya hiç değer sunmayabilir.

İçerik fikirleri aramak için başka bir harika yer de rakiplerinizdir, bu nedenle benzer içerik oluşturabilmeniz için rakiplerinizin sayfalarından hangilerinin iyi performans gösterdiğini görmek için Ahrefs veya Semrush gibi bir araç kullanın.

seo stratejisi-2

Yerinde SEO Nedir ve SEO Stratejinize Nasıl Yardımcı Olur?

Yerinde SEO, web sitenizin bir sayfasındaki başlık etiketlerinizin, H1'lerin ve diğer öğelerinizin en iyi uygulamaları karşılamasını sağlar. Sayfa içi SEO stratejisi için en iyi uygulamaları karşılamak için şunlara odaklanmanız gerekir:

 • Başlık etiketleri.
 • Meta açıklamaları
 • Dahili Bağlantılar

Başlık Etiketleri ve H1'ler: Temel Bilgiler

Sayfalarınızın her birinin başlık etiketi ve H1'i, sayfanın sıralamasını istediğiniz bir anahtar kelimeyi içermelidir. Ana sayfanızda sadece "Ana Sayfa" yazıyorsa, başlamak için harika bir yerdir. Ek olarak, H1'ler başlık etiketinizden biraz farklı olabilir ve belki de ikincil bir anahtar kelimeyi hedefleyebilir.

Tek bir sayfa yüzlerce hatta binlerce anahtar kelime için sıralanabilir. Anahtar kelimelerin peşinden gitmek için her fırsatı değerlendirin. Alt başlıklar H2 olmalıdır, bunlar ilgili anahtar kelimeleri de hedefleyebilir.

Başlık etiketlerinin maksimum uzunluğu yaklaşık 70 karakterdir, bu nedenle bunu aşmayın, aksi takdirde başlığınız SERP'lerde kesilir.

Mevcut içeriğiniz varsa, Google Analytics'e bakın ve fazla trafik almayan sayfaları bulun. Fırsatları bulmak için bu sayfaları denetleyin. Bazı kolay kazanımlar olabilir. Screaming Frog gibi bir araç da sitenizdeki tüm sayfaları tarar ve size başlık etiketleri, H1'ler ve H2'lerin dışa aktarımını sağlar.

Sayfanın alakalı bir anahtar kelimeyi hedeflediğinden emin olmak için başlık etiketlerinizi inceleyin. Bir cilt bakım ürünüyle ilgili bir sayfada, "en iyi cilt bakımı incelemeleri" gibi bir şey yerine ürünle ilgili bir konu başlığı etiketi bulunmalıdır. Ayrıca resimlerinize alternatif metin ekleyin. Bu, arama motorlarının resimlerinizin ne olduğunu anlamasına yardımcı olur. Ayrıca sitenizin erişilebilirlik gereksinimlerini karşıladığından emin olmanın harika bir yoludur.

Meta Açıklamaları SEO'ya Nasıl Yardımcı Olur?

Meta açıklamalar bir sıralama faktörü değildir, ancak tıklama oranınızı (TO) etkileyebilir. Potansiyel bir kullanıcının tıklamasını sağlayan akılda kalıcı bir şeyler yazmaya çalışın. Google bazen bir sayfa için kendi meta açıklamasını oluştursa da, en iyi uygulamaları takip etmek ve kendi meta açıklamanızı yazmak iyidir.

Dahili Bağlantılar SEO'nuza Nasıl Yardımcı Olur?

Dahili bağlantı, yerinde SEO'nun bir diğer temel unsurudur. Sitenizin sayfaları arasındaki bağlantılar, arama motorlarının sitenizi taramasına ve kullanıcıların gezinmesine yardımcı olur. Ek olarak, bu bağlantıların bağlantı metni, bir arama motorunun sitenizi anlamasına yardımcı olur. İlgili içeriğe bağlantı verin ve kullanıcının bağlantının nereye gittiğini anlamasına yardımcı olacak uygun bağlantı metni kullanın.

Teknik SEO Stratejinize Nasıl Yardımcı Olur?

Teknik SEO, Google ve diğer arama motorlarının sitenizi tarayıp dizine eklemesini sağlar ve site içi SEO'nun bir uzantısıdır.

Bir site taşıma veya yeniden başlatma sırasında sayfalar yanlışlıkla noindexlenebilir veya 404 Not Found (sayfa bulunamadı hatası) olabilir (yani sunucu o sayfayı bulamaz). En azından yılda bir teknik denetim yapmalısınız. Herhangi bir tarama hatası için Google Arama Konsolu'na bakarak başlayın ve bunları hedefleyin.

En iyi e-ticaret sitesi SEO stratejisi için kanoniklerinizin doğru bir şekilde kurulduğundan emin olun. SERP'leri tıkayan yinelenen ürünler istemezsiniz. Bu genellikle, beden veya renk olabilecek varyasyonları olan bir ürününüz varsa ortaya çıkar. Genellikle, ürünün her renginin veya sürümünün benzersiz bir URL'si veya sayfası olmasını istemezsiniz çünkü bu tür yinelenen içerik sitenize zarar verir.

Web siteleri daha fazla JavaScript kullandığından, sitenizin yanlış görüntülenmesi riskini de taşırsınız. Bu, sitenizi tararken Google gibi bir arama motorunun içeriği doğru okuyamayacağı anlamına gelir.

Sağlam bir teknik SEO stratejisi, sitenizin tamamen önlenebilecek bir hatadan trafik kaybetmesini önleyecektir.

Bağlantılar SEO'nuza Nasıl Yardımcı Olur?

Linkler oy gibidir. Ne kadar çok alırsanız siteniz o kadar üst sıralarda yer alır. Ancak, tüm bağlantılar eşit oluşturulmaz. Forbes'tan bir bağlantı, kuzeninizin evcil köpeğiyle ilgili web sitesindeki bir bağlantıdan daha değerlidir.

Geri bağlantılar, arama motorlarının sitenizi bulmasına, bağlantı metni aracılığıyla bağlam sağlamasına ve sitenizin değerli olduğunu göstermesine yardımcı olur. Ne kadar kaliteli linke sahip olursanız sitenizin otoritesi o kadar yüksek olur. Siteniz yüksek bir otoriteye sahip olduğunda sıralama yapmak çok daha kolaydır. Amazon gibi bir makale yayınlayan bir site, düşük otoriteye sahip bir siteye kıyasla hızlı bir şekilde üst sıralarda yer alacaktır.

Ahrefs, Moz ve Semrush gibi araçlar sitenize, sitenizin algılanan otoritesine göre bir puan verir. Geri bağlantılar bu puanı yükseltmeye yardımcı olur. Bu araçlar ayrıca, sitenize işaret eden spam içerikli veya zararlı bağlantılar olup olmadığını da gösterir.

Sitenize bağlantılar oluşturmanın birçok yolu vardır. Çoğu zaman, insanlar satıcılardan bağlantılar satın alır. Bu yalnızca Google'ın yönergelerine aykırı olmakla kalmaz, aynı zamanda bu bağlantıların çoğu da düşük kalitelidir ve sitenize değer katmaz.

Ne yazık ki, insanlar yine de bunu yapmaya devam ediyor. Bu kursu takip etmeye karar verirseniz, riskin farkında olun, dikkatli olun ve bağlantı satın aldığınız her alanı değerlendirin.

Daha sürdürülebilir bağlantı kurma yöntemleri, benzersiz ve değerli içerik oluşturmayı ve bağlantı isteyen diğer yayıncılara ulaşmayı içerir.

Yerel SEO, SEO Stratejinize Nasıl Fayda Sağlar?

İşletmenizin fiziksel mağazaları varsa, yerel SEO, SEO stratejinizin ana odak noktası olmalıdır. Yerel SEO, bulunduğunuz yer orasıysa “yakınımdaki kitapçı” veya “Ankara kitapçı” sıralamasında size yardımcı olur.

En temelde yerel SEO, Ad, Adres ve Telefon (NAP) tutarlılığını sağlamaktır. Arama motorları, mağazanızın söylediğiniz yerde olduğundan emin olmak ister. NAP'nizi listeleyen web'de alıntılar oluşturmaya yardımcı olan Moz Local ve BrightLocal gibi çeşitli hizmetler vardır.

Google İşletme Profili Optimizasyonu

SEO stratejinizi belirlerken Google İşletme Profiline de odaklanın. Mümkün olduğunda, müşterilerin orada, Yelp'te veya başka bir ilgili platformda inceleme bırakmasını sağlayın. Tüm bunlar yerel SEO'nuza yardımcı olur ve imrenilen harita paketinde görünmenize yardımcı olur.

İşletmenize Fayda Sağlayan SEO Araçları

Piyasada her biri farklı şeylerde harika olan birçok SEO aracı var. Semrush veya Ahrefs gibi araçlar, kullanabileceğiniz birkaç müthiş özellik sunar. Bu araçların her biri size anahtar kelime fırsatlarını gösterir, rekabet analizi yapmanıza yardımcı olur ve siteniz için geri bağlantı fırsatlarını gösterir.

Web sitenizin performansını izlemek için bu araçlarda projeler oluşturun. Anahtar kelimelerinizin nasıl performans gösterdiğini görebilir ve kazançları tespit edebilirsiniz. Bu araçlar ayrıca size rakiplerinizin ne durumda olduğunu gösterir, böylece performanslarını takip edebilirsiniz.

Screaming Frog, yerinde SEO'ya yardımcı olacak kullanışlı bir araçtır. Sitenizi tarar ve başlık etiketleriniz, H1'leriniz, H2'leriniz ve meta açıklamalarınızla birlikte tüm sayfaların bir listesini dışa aktarır. Bu bilgilere sahip olmak, sitenizi denetlemenin ve artık kalan sayfaları veya içeriği yenileme fırsatlarını keşfetmenin harika bir yoludur.

SEO Stratejinizi İzlemek Neden Önemlidir?

SEO stratejinizi uyguladıktan sonra, neyin başarılı olup neyin olmadığını öğrenmek için zaman ayırmanız önemlidir. SEO bir bilim olduğu kadar bir sanattır, bu nedenle çalıştığından emin olmak için Google Analytics ve Google Arama Konsolunda bir hesap oluşturun. Bu iki araçla web sitenize gelen trafiği görebilirsiniz. Search Console ayrıca web sitenizde indeksleme sorunları yaşıyorsa sizi uyarır.

seo stratejisi-3

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için sayfalara olan trafiğinizi izleyin. Kullanıcıların içeriğinizi bilgilendirici bulup bulmadığını görmek için hemen çıkma oranı gibi diğer sinyallere bakın. Search Console'da, hangi anahtar kelimelerin kullanıcıları sitenize çektiğine dair bir fikir edineceksiniz.

Bir anahtar kelimenin gösterimlerini, tıklamalarını ve ortalama konumunu görebilirsiniz. Kazanç ve kayıp olup olmadığını görmek için bu aya her ay bakın. Mevsimlik bir sektördeyseniz yıldan yıla bakın.

Anahtar kelimelerde veya trafikte ciddi kayıplar tespit ederseniz, konuyu inceleyin ve nedenini belirleyin. Bazen, üst sıralarda yer alırsınız ve bazen sayfa kullanıcının amacını karşılamaz, bu nedenle Google, SERP'lerde göstermek için daha alakalı bir sayfa bulmaktadır.

SEO Stratejinizi Neden Yinelemeli ve İyileştirmelisiniz?

Trafiğinize ilişkin yeni içgörülerinizle SEO stratejinizi hassaslaştırın, neyin işe yaradığına odaklanın ve sizin için performans göstermeyen şeylerden uzaklaşın.

Bir içerik türünün diğer türden daha iyi performans gösterip göstermediğini belirleyin. Video içeriğinizin bloglarınızdan daha fazla trafik ve dönüşüm sağladığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu durumda, daha fazla videoya yatırım yapın.

Belki blogunuz trafik çekiyor, ancak dönüşüm yapmıyor. Durum buysa, blogdaki farklı harekete geçirici mesajları (CTA) A/B testi için bazı test yazılımlarına yatırım yapmaya değer. Kötü bir kullanıcı deneyimine (UX) işaret eden yüksek bir hemen çıkma oranınız olduğunu veya içeriğinizin bir kısmının kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını tam olarak karşılamadığını görebilirsiniz.

Neyin işe yaradığını öğrendikten sonra, ikiye katlayabilir ve paranızın karşılığını daha fazla alabilirsiniz. Sitenizin başarısız olan içeriği veya bölümleriyle, doğru olana kadar yeni bir açı deneyebilirsiniz. Çalışmayan bir şey için çabalarınızı boşa harcamanıza gerek yok.

Sonra Ne Yapacağız?

Bazı planlama ve sağlam bir SEO stratejisi ile rakiplerinizi alt etmek ve sitenizi SERP'lerin en üstüne taşımak için mücadele etme şansınız olabilir. SEO'nun zaman aldığını ancak çabaya değer olduğunu unutmayın. Ne kadar erken başlarsanız, o kadar çabuk sonuç alırsınız. Zamanla, organik kanalınıza trafik gelmeye başladıkça ücretli harcamanızı azaltabilirsiniz.

Sitenizi oluşturmadıysanız, hemen başlamanıza yardımcı olacak, kontrol etmeniz gereken birkaç web sitesi oluşturucu vardır. Yerel bir işletmeyseniz, Google İşletme profilinizi talep edin. Elbette, sağlam bir anahtar kelime ve SEO stratejisi, sıralama almaya ve trafik çekmeye başlamak için harika bir yerdir.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp