WEB TASARIM ve GELİŞTİRME : ARALARINDAKİ FARK NEDİR?

WEB TASARIM ve GELİŞTİRME : ARALARINDAKİ FARK NEDİR?

Çok farklı beceriler gerektirmesine rağmen, web tasarım ve web geliştirme bazen otomatik olarak birbiriyle ilişkilendirilir.

Bu tamamen yanlış olmasa da (daha sonra açıklayacağımız gibi) tamamen doğru da değildir. Tatmin edici bir dijital ürün oluşturmak için son derece önemlidirler, ancak web tasarım ve geliştirme, süreç içinde aynı endişeleri ve öncelikleri paylaşmaz - sorumlulukları da farklıdır.

O zaman her bir web tasarım ve geliştirme terimlerinin ne anlama geldiğini açıkça anlamak çok önemlidir. Bu makale, web tasarım ve geliştirme arasındaki farkı açıklamayı ve tarafsız bölgenin nerede olduğunu daha fazla tanımlamayı amaçlamaktadır.

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı, dijital bir ürünün (web siteleri ve uygulamalar) tasarımından oluşur. Kullanıcı Ara yüzü (UI), Kullanıcı Deneyimi (UX) ve hatta Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gibi çeşitli alanları kapsayabilir. Genel olarak, web tasarımı, düzenini (yani yapısı), görsel estetiğini (örneğin renkleri ve yazı tiplerini) ve bazen içeriği göz önünde bulundurarak bir web sitesi veya uygulamanın kullanılabilirliğini kabul etmelidir.

web dizayn ve kodlama-1

Web Geliştirme Nedir?

Web tasarım ve geliştirme kavramlarının ayrımı temelinde ele alındığında, web geliştirme, internet veya intranetler (özel ağlar) için web siteleri ve uygulamalar geliştirme sürecidir. Bir süreç olarak web geliştirme, web sunucusunda çalışma, web mühendisliği, ağ güvenliği yapılandırması ve hatta web tasarımı gibi çeşitli uzmanlıkları içerebilir. Bununla birlikte, "web geliştirme" teriminin günlük kullanımı tipik olarak kodlama veya işaretleme yazma anlamına gelir ve genellikle tasarım yönlerini içermez.

Başka bir deyişle, web tasarım ve geliştirme birbirinin parçası mı? Teknik olarak evet, çünkü web geliştirme, bir web sitesi veya uygulama oluşturmak için üzerinde çalışılması gereken her şeyi içerir. Ancak, günden güne yaygın olarak kullanılan "web geliştirme" terimi web tasarımı anlamına mı geliyor? Profesyonellerin genellikle kod yazmayı, işaretlemeleri ve genel olarak daha arka uç geliştirme ile ilgili görevleri tanımlamak için kullandıkları bir terim olduğu için genellikle değildir. Bu nedenle, web tasarımı ve geliştirme bazen ayrı konular olarak algılanabilir, ancak bu o kadar basit değildir.

Web Tasarım ve Geliştirme Arasındaki Fark Nedir?

Web tasarım ve geliştirme kavramlarını ayırmadan önce, üç tür geliştirici olduğunu düşünmek önemlidir: arka uç, ön uç ve tam yığın.

 • Arka uç geliştirici: sunucu tarafından ve veri tabanı ile tarayıcı arasında iletişim kuran her şeyden sorumludur;
 • Ön uç geliştirici: yazılım geliştirmenin müşteri tarafında çalışan ve dolayısıyla kullanıcıların ürünü nasıl gördüğüne odaklanan kişidir;
 • Tam yığın geliştiriciler: hem arka uç hem de ön uç becerilerine sahip geliştiricilerdir.

Çoğu zaman, web tasarımcısının sorumluluğunda olan ile hâlihazırda ön uç geliştirme olarak kabul edilen arasındaki fark, çok ince bir çizgi olarak algılanır ve bazı durumlarda tartışılabilir.

Bir yandan, bir web uygulaması tasarlamak, kullanıcıların uygulamayı nasıl deneyimlediğini ve kullanılabilirlik ve görsel estetik göz önünde bulundurularak her şeyin nasıl yapılandırılması gerektiğini anlamak için çok sayıda kullanıcı araştırması gerektirir. Öte yandan, ön uç geliştirme, ara yüzü kodlamaya ve daha önce de belirtildiği gibi bir uygulamanın istemci tarafını geliştirmeye odaklanır.

Bu nedenle, basitçe söylemek gerekirse, web tasarımı, tasarıma ve uygulamanın nasıl hissettiğine ve göründüğüne daha fazla odaklanan görevler, beceriler ve araçlar anlamına gelir. Karşılaştırıldığında, ön uç geliştirme daha çok tasarımı uygulamada uygulamaya ve bu uygulamanın arka uçla ne kadar iyi çalıştığına odaklanır.

Sonuç olarak, bazı sorumluluklar ve beceriler örtüşebilir. Örneğin, hem ön uç geliştiricilerin hem de web tasarımcılarının benzer bir araç seti ile çalışabilmesi ve kullanılabilirlik ve buluşsal ilkeler hakkında iyi bilgiye sahip olması yaygındır. Bu nedenle bazen web tasarımcısı ve ön uç geliştirici rolü aynı kişi tarafından yerine getirilebilir. Ayrıca, web tasarım ve geliştirme için iş pozisyonları UX, UI ve Grafik Tasarım sorumluluklarını da içerebilir.

Imaginary Cloud'da, bir UI geliştiricisinin ön uç ve tasarımın bir karışımı olabileceğine inanıyoruz. Daha doğrusu, bir UI geliştiricisi, Kullanıcı Ara yüzü ilkeleri ve tasarım kavramları hakkında bilgi sahibi olan bir ön uç geliştirici olarak kabul edilebilir.

google etkilemek-1

Web tasarımcıları kod yazar mı?

Web uygulamasının arkasındaki mekanizma ve nasıl çalıştığı, web tasarımcısının endişesi değildir. Bu nedenle, web tasarımının özü, ön uç geliştirme değil tasarım olduğundan, genellikle tüm tasarımcıların kod yazması beklenmez. Bununla birlikte, birçok web tasarımcısı oldukça bilgilidir ve HTML, CSS ve hatta JavaScript ile çalışmaktan yararlanır.

Web tasarımı nasıl öğrenilir?

Web tasarımını öğrenmenin ilk adımı, tasarım sürecini ve bir tasarımın nasıl hayata geçtiğini anlamaktır. Bu anlamda, Ürün Tasarım Sürecimiz, kullanıcı merkezli bir dijital ürün oluşturmak için dört aşamayı ve on iki adımı ayrıntılı olarak açıklamaktadır. Dört aşama şunlardır:

 • Araştırma
 • Fikir
 • Uygulamak
 • Teknik değerlendirme

İkincisi, web tasarımının hala tasarımla ilgili olduğunu unutmayın. Bu nedenle, web tasarımını öğrenmek için, bir dijital ürünün renklerine ve düzenine nasıl hâkim olunacağı gibi tasarım ilkeleri, kuralları ve kavramları hakkında görsel tasarım becerileri ve derinlemesine bilgi edinilmelidir.

Web tasarımının bir diğer hayati yönü, kullanıcının dijital bir ürünle nasıl etkileşime girdiğine odaklanan bir UX alt alanı olan etkileşim tasarımıdır. Bir web sitesi veya uygulama ne kadar güzel görünse de, kullanıcılar amaçlarına basit ve kolay bir şekilde ulaşamazlarsa başarılı olamaz. Başka bir deyişle, kullanılabilirlik ve işlevsellik göz ardı edilirse başarısız olmaya mahkûmdur.

Ayrıca, HTML ve CSS'nin temellerini anlamak, yalnızca web siteleri tasarlamak ve oluşturmak için değil, aynı zamanda geliştirme ekibiyle iletişimi geliştirmek için de büyük bir avantaj olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu bir zorunluluk değildir, ancak kesinlikle yardımcı olur! Ve adil olmak gerekirse, iş piyasasında da çok değerlidir.

Son olarak, SEO bilgisi dijital bir ürünün performansında büyük bir fark yaratabilir, bu nedenle arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda en azından kabul edilen ana kuralların farkında olmanızı kesinlikle öneririz.

Özetle, web tasarımını öğrenirken şunları yapmalıdır:

 • Dijital bir ürünün ürün tasarım sürecini anlamak;
 • Tasarım kavramlarını ve kurallarını nasıl uygulayacağını bilir;
 • Kullanılabilirlik ve işlevsellik ilkelerini takip edin;
 • Temel kodlama becerilerini kazanın;
 • İyi SEO uygulamalarını anlayın ve uygulayın.
 • Web tasarımcısı becerileri ve araçları

Başarılı bir dijital ürün yaratmak, estetik kaygıların ötesine geçen gelişmiş bir süreç gerektirir. Daha doğrusu, iyi bir iş analizi, kullanıcı araştırması, psikoloji ve yazılım geliştirme bilgisi gerektirir.

Bu nedenle, bir web tasarımcısı, çok özel teknik ve sosyal beceriler gerektiren zorlu ve çok yönlü bir iş pozisyonu olabilir. İşte bir web tasarımcısının sahip olması gereken en önemli 5 beceri:

Çeşitli Tasarım Araçlarına aşinalık Web tasarımcısının olağanüstü dijital ürünler oluşturmasına yardımcı olabilecek birçok kullanılabilir araç vardır. Favorilerimizden bazıları Figma, Illustrator ve Photoshop. Ayrıca, uzaktan çalışan ekipler için yeni tasarım araçları da var; Aslında bu, Figma'nın en iyi özelliklerinden biri, ancak MURAL ve Miro da umut verici görünüyor.

Mükemmel Dinleyici (sadece harika değil) Ustalaşmak için

Harika (ve ilk) yumuşak beceri dinlemektir. Müşterilerin ne istediğini, vizyonlarını, değerlerini ve hikâyelerini dinlemek çok önemlidir. Bu yetenek, olağanüstü bir web tasarım ve geliştirme projesinin başlangıç ​​noktası olmalıdır, çünkü iyi bir iletişim, iletilen şeyin mükemmel bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Bu kadar basit, ancak yürütmek her zaman kolay değil.

HTML ve CSS

HTML, iyi yapılandırılmış bir belgenin temelidir, CSS ise tamamen stil ile ilgilidir! Bu durumda, Visual Studio Code veya Dreamweaver, ön uç kodlamayı düzenlemek için harika seçeneklerdir. Web geliştirme becerileri konusunda fazladan yol kat etmeyi hedefleyenler için JavaScript, pastanın tepesindeki kiraz olacaktır!

İyi İletişim

Bu makale boyunca birkaç kez bahsettiğimiz gibi, dijital bir ürün geliştirmek (çoğu durumda) tek kişinin işi olmamalıdır. Genellikle, web tasarım ve geliştirme ekiplerinin birlikte çalışmasını ve uyumlu olmasını gerektirir. Bu nedenle, iletişim anahtardır! Fikir her üye için net değilse, oluşturma yanlış gidebilir veya sürekli ayarlamalar nedeniyle web tasarım ve geliştirme süreçleri toplamı olması gerekenden çok daha fazla zaman alabilir.

Merak ve Açık Fikir

Söylendiği gibi, ana tasarım ve kullanılabilirlik ilkelerine ek olarak, bir web tasarımcısının işletme, psikoloji, geliştirme vb. gibi diğer alanları da bilmesi gerekir. Bu nedenle, yeni araçlar öğrenmek ve konfor alanının dışında olabilecek diğer alanları keşfetmek için açık fikirli olmak çok önemlidir. Ayrıca, bir web tasarımcısı farklı ilgi alanlarına ne kadar meraklıysa, farklı kullanıcıları o kadar çok anlayabilir.

Çözüm

Diyelim ki web geliştirme bir gezegen sistemidir ve içerdiği gezegenlerden biri de tam olarak web tasarımıdır. Web tasarımı ve geliştirme, kullanılabilirlik, iyi kullanıcı deneyimi ve mükemmel estetik sağladığı için dijital bir ürün geliştirirken hayati önem taşır.

Web tasarım ve geliştirme kavramları iyi tanımlandıktan sonra, arka uç geliştirme ile grafik tasarım arasındaki farkı anlamak zor değildir. Ancak, bu boşluk, ön uç ve kullanıcı ara yüzünün sorumlulukları açısından o kadar basit değildir.

Açıklandığı gibi, web tasarımının özünde, tasarıma ve ürünün nasıl hissettiğine ve göründüğüne daha fazla odaklanan görevler, beceriler ve araçlar vardır. Aksine, ön uç geliştirme, tasarımın (web tasarımı tarafından üretilen) yazılımda uygulanmasına ve bu uygulamanın arka uçla ne kadar iyi çalıştığına odaklanır.

Bir web tasarımcısı olmak için tasarım ilkelerini, tasarım etkileşimini, kullanılabilirliği, temel kodlamayı ve hatta bazı SEO kurallarını bilmek gerekir. Çok yönlü bir roldür, bu nedenle özel teknik ve yumuşak beceriler gerektirir.

Sonuç olarak web tasarım ve geliştirme kavramları iç içe görünse de, sorumluluk ve işleyiş olarak birbirlerini tamamlayan iki kavramdır.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp