EVDEN ÇALIŞANLAR İÇİN SİBER GÜVENLİK İPUÇLARI

EVDEN ÇALIŞANLAR İÇİN SİBER GÜVENLİK İPUÇLARI

Dünyanın çalışan nüfusunun yarısının artık haftada en az iki gün uzaktan çalışmasına izin veriliyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgınla birlikte, insanların evden çalışmanın ve siber güvenlik kavramının önemini anlamalarının zamanı geldi. Çalışanın sadece işe gelme açısından hayatını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda işini en rahat şekilde yapmasına da olanak tanır. Bazı durumlarda iş yerinizi ve mükemmel toplantı odalarının yaratabileceği atmosferi kaçırabilirsiniz, ancak evden çalışmanın rahatlığı gerçekten harika.

Ancak tıpkı fiziksel bir ofiste çalışmak gibi, evden çalışmanın da tehlikeleri vardır. Bu tehlikeler çoğunlukla çalışan ve işveren arasında paylaşılan hassas bilgileri içerir. Ancak bu tehditler tam olarak nedir ve onlardan nasıl korunabilirsiniz?

UZAKTAN ÇALIŞMA İLE İLGİLİ SİBER GÜVENLİK SORUNLARI

Şirket içi çalışanlarla karşılaştırıldığında, işçiler görevlerini uzaktan yerine getirirlerse toplam siber güvenlik elde etmek çok daha zordur. Uzaktan çalışanların karşılaştığı bazı riskler şunlardır:

Kamuya Açık WI-FI Üzerinden Hassas Veri Paylaşımı

Bazı çalışanlar, özellikle tatilde olanlar, halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanıyor olabilir. Bu, kötü niyetli herkesin bağlantı kurmasını ve onlardan bilgi toplamasını kolaylaştırır. Kullanıcının düz, şifrelenmemiş bir metin gönderdiği bir senaryoda, siber suçlular tarafından ele geçirilebilir.

Bu, gönderen ve alıcı arasında değiş tokuş edilen hassas bilgileri tehlikeye atacaktır. Bu nedenle, uzaktaki çalışanlar halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmaktan kaçınmalı ve en iyi bütçeli VPN'i seçmelidir.

siber güvenlik-1

Kişisel Cihazların İş Amaçlı Kullanılması

İşverenlerin, uzaktan çalışma senaryosunda tonlarca boşluk olduğunun farkında olmaları gerekir. Bunlardan biri, çalışanların kişisel cihazlarını iş için kullanmalarına izin verirken hassas bilgilerin olası bir şekilde tehlikeye atılmasıdır. Çalışanın güncel anti-virüs yazılımı yoksa kendisine verilen bilgileri riske atıyor.

Siber Güvenlik Uygulamalarının İhmal Edilmesi

Bazı çalışanların halka açık Wi-Fi ağlarını kullanma olasılığının yanı sıra, bazıları dizüstü bilgisayar ekranlarından gerçek bilgileri ifşa ediyor olabilir. Kafelerde ve diğer halka açık yerlerde çalışan çalışanlar, işverenlerinin işinin arka ucu hakkında düşündüklerinden daha fazla bilgi ifşa ediyor olabilir. Telefonda yüksek sesle konuşmak veya arkadaşlara ve aileye işte ne ve nasıl yaptıklarını anlatmak gibi alışkanlıklar da bilgi sızdırma olarak kabul edilir.

UZAKTAN ÇALIŞMA VERİLERİNİZİ YÜKSEK GÜVENLİK SEVİYESİNE NASIL TAŞIYABİLİRSİNİZ?

Uzaktan istihdam senaryosunda daha iyi ve daha güvenli bir iş akışına sahip olmak için birkaç şeyin dikkate alınması gerekir. İşte hayati bilgilerinizi kilit altında tutmak için göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç ipucu.

siber güvenlik-2

Anti-virüs Yazılımlarını Kullanın

Anti-virüs yazılımı, bilgisayarınızın sistemine girmeye çalışabilecek kötü amaçlı yazılımları tespit etmek, engellemek, karşı koymak ve etkisiz hale getirmek için tasarlanmıştır. Solucanlara, virüslere ve çok kötü şöhretli Truva atlarına karşı harika çalışırlar. Bunlar, yazılıma bağlı olarak genellikle yıllık abonelik veya benzeri bir şey gerektirir.

Siber Dolandırıcılara Dikkat Edin

Çevrimiçi dolandırıcılıklar yıllar içinde giderek daha inandırıcı hale geldi. Ancak keskin bir göze ve sağduyuya sahip biri için bunları fark etmek genellikle kolaydır. Akılda tutulması gereken en önemli şeylerden biri, eğer internetteyse ve gerçek olamayacak kadar iyiyse, o zaman aslında bir dolandırıcılık olabilir. Bu dolandırıcıların sizi kandırmasının farklı yolları var. Ancak bunu yapmadan önce genellikle sizden bir tür bilgi isteyeceklerdir.

Bu, kişisel bilgileriniz ve hesap numaralarınız olabilir. Bazıları da sizi tanıyormuş gibi davranabilir ve size bazı şeyler sunmaya çalışacaktır. Bu, özellikle bazı bilgileri almak için bilgisayarınızı zaten ihlal ettilerse geçerlidir, ancak en iyi bütçeli VPN kullanıyorsanız bu önlenebilir.

Erişimden Önce Multi-Faktör Doğrulamayı Etkinleştirin

Hassas ayrıntıları siber güvenlik altına almanın bir başka yolu, bunları çok faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerine yerleştirmektir. Bu günlerde, artık şifre kullanmak yeterli değil. Yapabiliyorsanız, çalışma dosyalarınızı tek seferlik parola doğrulama yöntemlerine tabi tutun. Bu, izin verdiğiniz kişiler dışında hiç kimsenin bilgilere erişmemesini sağlayacaktır.

siber güvenlik-3

Bir VPN Kullanın

VPN'ler, internet üzerinden diğer ağlara güvenli bağlantılar kurmanıza izin verir. Bu aynı zamanda bilgisayarınızdaki tüm verileri kötü niyetli diğer kişilerden korumanın çok etkili bir yoludur. İnternette hizmetlerini sunan birçok VPN var, ancak en iyi fiyat için en iyi bütçeli VPN’i seçebilirsiniz.

Gerektiğinde İşletim Sistemlerini ve Uygulamaları Güncelleyin

İşletim sistemi ve program güncellemeleri gibi şeylerin arada sırada yayınlanmasının bir nedeni vardır. Her güncellemenin, programdaki hassas bilgilerinizi tehlikeye atabilecek bir kusur için bir tür yanıtı vardır. Bunları güncellemeyi başaramazsanız, cihazınızı sizin gibi tembel teknoloji kullanıcılarını ve siber güvenlik açıklarını arayan bilgisayar korsanlarına maruz kalmak üzere olabilirsiniz.

Cihazlarınızı Kiltleyin

İster işte, ister halka açık bir kafede, isterse ailenizle birlikte evde olsun, tamamen uzaklaşmadan önce cihazınızı her zaman kilitlemek siber güvenlik bakımından en iyisidir. Bu, diğer kişilerin yanlışlıkla dosyalamanız gereken önemli belgelere tıklamasını önleyecektir.

Tetikte Olun

Çalışmalarınızı ve çabalarınızı mahvedebilecek ve siber güvenlik açığı oluşturabilecek potansiyel tehlikeye karşı daima tetikte olun. Aldığınız ve istemediğiniz e-postalardan her zaman şüphelenin. Bir bağlantıyı tıklamanızı veya ayrıntıları girmenizi isteyen özel teklifler içeren e-postalar potansiyel olarak tehlikelidir. Mesajları doğru alıcıya gönderdiğinizden emin olmak için adlara ve e-posta adreslerine dikkat edin.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp