WI-FI SİNYAL GÜÇLENDİRİCİ TAVSİYELERİ

WI-FI SİNYAL GÜÇLENDİRİCİ TAVSİYELERİ

Evlerinde veya iş yerlerinde WI-FI ağı kullanımına yer veren ve her kata aynı şekilde ulaşamayan WI-FI ağı hususunda sorun yaşamakta olan bireyler, sıklıkla WI-FI sinyali nasıl güçlendirilir sorusu ile gündeme gelmekte ve sinyalin arttırılması adına birtakım uygulamalara gitmektedir.

Şimdi sizlerle birlikte WI-FI sinyal zorluğu çekenler için WI-FI sinyal güçlendirici tavsiyelerinde bulunacağız.

Öneriler

  1. Yönlendiriciyi olabildiğince merkezde bir bölgede bulundurun: yönlendiriciyi orta merkezde tutarak her kata veya tüm odalara eşit oranda aktarılmasını sağlayabileceksiniz.
  2. Yönlendiriciyi asla yere koymayın: zemindeki bir WI-FI ağı, sağlıklı sinyaller vermeyecektir. Bu sebeple yönlendiricinizi kesinlikle yerde tutmayın.
  3. WI-FI cihazının anten durumunu kontrol edin: Sağlıklı ve sorunsuz bir WI-FI bağlantısı için cihazınızın antenini yatay bir şekilde değil de birbirine paralel olarak konumlandırmak, sinyali önemli oranda iyileştirecektir.
  4. Cihaz anteninin sinyali nasıl yaydığına bakın: sinyallerin yayılma şekli farklı birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada anteni paralel tutmaya ve sinyal verici ayağının zemine basıyor olmasına dikkat etmelisiniz.
  5. WI-FI cihazını elektronik cihazlardan uzakta muhafaza edin: elektrikli motora sahip olan hemen hemen bütün elektronik aletler, WI-FI sinyalinizi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenlerden ötürü cihazınızı elektronik cihazlardan uzakta bulundurmalısınız.
  6. WI-FI sinyal gücünü haritalayın: WI-FI sinyal gücünü haritalama işlevi gören farklı birçok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar aracılığıyla evinize yakın olan WI-FI sinyallerine ulaşabilecek, sorunu kısa sürede giderebileceksiniz.

sinyal güçlendirme-1

Sinyal Güçlendirici Nedir?

Şimdi de sizlerle birlikte sinyal güçlendirici nedir, sinyal gücü nasıl ölçülmektedir gibi konulara değineceğiz. Sinyal güçlendirici kablolu bir internet ağının kablosuz bir ağa dönüştürülmesi için oldukça geniş alanlara paylaştırılmış cihazlardır. Sinyali güçlendirmek amacıyla kullandığınız bu cihazlarla internet kesintilerinin önüne geçebilecek, sinyalin eşit dağılımını sağlayabileceksiniz. Böylelikle ister mobil cihazlarınızdan isterseniz de bilgisayarlarınızdan nerede olursanız olun güçlü WI-FI sinyalleri aracılığıyla kesintisiz şekilde bağlantı sağlayacaksınız.

WI-FI Sinyalleri Nasıl Güçlü Hale Getirilir?

Sinyal güçlendiricinin genel tanımını yaptıktan sonra şimdi de WI-FI sinyalleri nasıl güçlü hale getirilir konusuna açıklık getirelim. WI-FI yönlendiricisinin en sağlıklı şekilde çekmesi için WI-FI sinyal dalgasının nasıl yayılım gösterdiğine hâkim olmanız gerekmektedir. Bu yayılımlar, basit bir radyo dalgalarına benzetilmekte olup elektromanyetik dalgalarla da benzerlik gösterebilmektedir. Fakat belirtmekte fayda var ki WI-FI yayılım dalgaları yalnızca 12 cm uzunluğunda olmaktadır.

Buradan da rahatlıkla anlayabileceğimiz üzere yönlendiriciden ne denli uzaklaşılırsa bağlantı gücü yani sinyal de aynı oranda zayıf düşmektedir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için yani WI-FI sinyallerinizi güçlendirmek için ise WI-FI cihazınızı yere koymamanız, elektronik cihazlardan uzak tutmanız ve en önemlisi de sinyal gücünü haritalamanız gerekmektedir. Öte yandan WI-FI sinyal güçlendirici tavsiyelerine önem vermeli kendinizi bu oranda ayarlamalısınız.

sinyal güçlendirme-2

WI-FI Sinyal Gücünü Ölçmek

Artık evinizin veya iş yerinizin hangi bölümünde WI-FI sinyalinin daha güçlü olduğu, sinyallerin ne oranda güçlü olduğunu, WI-FI sinyal gücünü ölçmek, test etmek oldukça kolay. Bu noktada geliştirilmiş pek çok yöntem mevcuttur. Gerçek zamanlı sinyal ölçücülerle de sağlanabilen bu ölçümde en sağlıklı bağlantının bulunduğu alanı kolaylıkla tespit edebilecek ve bu alanlarda sorunsuz bağlantı gerçekleştirebileceksiniz.

WI-FI sinyal ölçümü, sinyal kalitesini de önemli oranda gözler önüne sermekte, bir nevi dedektör işlevi taşımaktadır. Sizlerde bu hususta kullanılmakta olan gelişmiş uygulamaları indirebilir, son teknoloji olanaklarından yararlanabilirsiniz. Tüm bu işlemlerin yetersiz kalması durumunda WI-FI cihazınızı daha güçlü bir ağ ile değiştirebilir, son teknoloji ile birebir bağlantılı yeni cihazlar sayesinde WI-FI sinyallerinizi konumun bir hayli dışına aktarabilir, bulunduğunuz ortam fark etmeksizin güçlü sinyallerle internette sörf yapma deneyimi edinebilirsiniz.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp