WI-FI BAĞLANTI SORUNLARI ve ÇÖZÜMLERİ

WI-FI BAĞLANTI SORUNLARI ve ÇÖZÜMLERİ

Wi-fi bağlantı sıkıntısı genel itibarı ile daha önceden bağlandığınız ağa bir dahaki süreçlerde bağlanmama durumudur.

Sizler de akıllı telefonlarınızdan veya tabletlerinizden wi-fi bağlantı sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilir, sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Çözüm Önerileri

1.Adım: mobil cihazınızı uçuş moduna alın: bu yöntem son derece pratik bir işlem olup sıklıkla önerilmektedir. Daha önceden bağlantı gerçekleştirdiğiniz veya daha önce hiç bağlantı kurmadığınız wi-fi ağına girme noktasında sorunlarla karşılaşıyorsanız, bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Mobil cihazlarından veya tabletlerden wi-fi bağlantınızı keserek uçuş modunda en az 30 saniye beklemeniz ve ardından uçuş modundan çıkmanız gerekmektedir. Bu şekilde bağlanma sorununu giderebiliyorsanız veya bu gibi sorunlarla sık sık karşılaşıyorsanız, işin ehli kimselerden destek almanız son derece önem arz etmektedir.

2.Adım: Wi-fi Ağını Unut: Bir diğer pratik yöntem ise wi-fi ağını unutmaktır. Fakat bu yöntemde aklınızda bulundurmanız gereken husus, bağlanacağınız wi-fi ağına daha önceden en az bir kere bağlanmanız gerektiğidir. Bu yöntem için mobil cihazınızın wi-fi bölümüne tıklamanız ve aktifleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise bağlanmayı istediğiniz wi-fi ağını seçmeniz ve açılan sekmede ağı unut seçeneğine basmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra mobil cihazınızdaki wi-fi ağının tüm erişim geçmişi sıfırlanacak ve böylece ilk konumdaki sorunlu erişimi önemli oranda giderebileceksiniz.

3.Adım: Modemi yeniden başlatın: Wi-fi bağlantı sorunları ve çözümleri noktasında atılacak bir diğer adım da modemi yeniden başlatmak olacaktır. Modeme bağlanan aktif kullanıcılar olsa dahi sizlerin bağlanma sorunu yaşamsı gayet doğaldır. Çünkü modem kendisi üzerinden gerçekleştirilen her bir bağlantıya apayrı özellikler yükleyebilmektedir. Bu işlemler sırasında modemin düğmesini kapatmak yerine modem cihazınızın fişini çekmeyi ve bir süre sonra tekrar denemek çok daha sağlıklı olabilmekte, başarılı sonuçlar doğurabilmektedir.

wifi-1

4.Adım: Modem islinde değişikliğe gitmek: Çoğu zaman teknik gerektiren bir işlem gibi lanse edilse de modemde isim değişikliği yapmak sorunu gidermek için önemli bir adım olmaktadır. Bu yöntemle daha önceden bağlanmış olduğunuz fakat sonrasında sıkıntı yaşadığınız durumlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Wi-fi Ağına Bağlanma Noktasında Sıkıntı Yaşıyorsanız

Sizlerde wi-fi bağlantısı noktasında sıkıntı yaşıyorum diyorsanız, muhtemelen şu sorunlardan bir tanesini yaşıyorsunuzdur:

- Bir mobil erişimine bağlı olmadan internete ağına erişimde bulunma isteği

-Kapsama alanı içerisinde hiç bir wi-fi sinyaline rastlamamak

-Wi-fi sinyallerinin sık sık aksıyor olması

-Wi-fi ağına bağlandı olarak gösterilmesi fakat şebekenin sağlanmıyor olması

wifi-2

Wi-fi Ağları Kimi Zaman SSID’ı Yayınlayacak Şekilde Tasarlanmakta

Wi-fi ağına erişilemediğiz durumlarda kimiz zaman birtakım endişelere kapılabilmekte ve sorunun kaynağını araştırabilmektedir. Fakat bu hususta göz ardı edilmemesi gereken bir durum da wifi ağları kimi zaman SSID’ yayınlayacak şekilde tasarlanmakta olduğudur. Bu noktada gizli bir ağa bağlanmak için kullanıcıların şu adımları gözetmesi gerekmektedir:

-Mobil cihazın ayarlar sekmesine giriş yapmak ve ardından kablosuz sekmesine tıklamak

-Buradaki menü sekmesine tıklamak

-Ağ ekle sekmesine dokunmak

-Ağ ismini ve parolayı doğru bir şekilde girmek

Gelişmiş Wi-fi Ayarları Ağ Performansını Etkileyebilmekte

Wi-fi bağlantısının olmadığı durumlarda gelişmiş wifi ayarları ağ performansını etkileyebilmektedir. Bu durum her zaman için göz önünde bulundurulmalı, wi-fi ağını optize etme noktasında aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

  • Mobil cihazınızın ayarlar sekmesinden giriş yapmak ve gelişmiş sekmesinden ilk olarak otomotik bağlan sekmesini daha sonrasında ise sırasıyla Wi-fi WAN algıla sekmesine, wi-fi frekans bandına, wi-fi en iyi duruma ve son olarak da otomatik mobil ağa geç sekmesine tıklamalı sorunu çözmek adına adım atmalısınız. Böylelikle hem sağlıklı bir erişim sağlayabilecek hem de Wifi bağlantı sorunları ve çözümlerini bulabileceksiniz.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp