NFT (NON-FUNGIBLE TOKEN) NEDİR?

NFT (NON-FUNGIBLE TOKEN) NEDİR?

Dijital teknolojilerin hızlı bir şekilde gelişmesi, günlük hayatımızın üzerinde fazlasıyla etki yaratmasının yanı sıra dilimize de yeni terimler katıyor.

Bu teknolojide her gün yenilikler bulmak mümkün, ayak uydurmak kimilerimiz için zor. Terminolojisine yetişmekse neredeyse imkansız. NFT de hayatımıza yakın zamanda giren terimlerden biri. Sanal varlıkların ve coinlerin rağbet kazanmasıyla parlayan NFT’lerin detayına bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

NFT Nedir?

Non-Fungible Token’in kısa tanımını yapmak gerekirse. Eşsiz dijital varlıklardır. Sanal varlıklar genellikle kopyalanmaya, birebir halde çoğaltılmaya elverişli olsa da bu ürünlerin bir ikincisi bulunmuyor. Sanal ayakkabılar, oyun içerikleri, mülkler, saatler…

Bütünüyle dijital ürünler olan bu ürünlerin varlığını NFT temsil etmektedir.

Günlük yaşamda kullanılamayacak olan bu ürünlerin gördüğü rağbet ise oldukça şaşırtıcı. Ethereum standartlarıyla üretilen eşsiz Non-Fungible Token ürünlerine 2017- 2020 yılları arasında 174 milyonun üzerinde harcama yapıldığı tespit edilmiştir.

nft-1

NFT Neden Değerlidir?

Kullanılır olma fonksiyonunu düşündüğünüzde Non-Fungible Token ürünler değersiz görünse de perspektifinizi değiştirdiğinizde bu ürünlerin de değerli olduğunu fark edeceksiniz.

Non-Fungible Token ürünlerin her biri eşsiz olacak şekilde tasarlanmıştır ve özgün kodlamalara sahiptir. Ürünün sahte olması, kopya olması mümkün değildir ve her ürün bir önceki sahiplerinin bilgilerini de içerir. Yani tarihini de saklı tutar.

NFT ürünler kripto paralar ile benzer ortamda üretilmiş olsa da onlarla aynı oldukları söylenemez. Bir ikincisi bulunmayan bu ürünlerin kendi aralarında değişimi mümkün değildir çünkü her ürünün değeri kendine özgüdür

Faydalarına gelecek olursak:

Non-Fungible Token ürünlerin en çok fayda sağladığı kişiler sanatçılardır çünkü kendi dijital üretimlerini güvenli ve aracısız bir şekilde pazarlama imkanı bulurlar. Eserin satışından kazanç sağlayan sanatçı, eser her el değiştirdiğinde pay alarak da kar etmeye devam eder. Bu sayede eserinin değeri artan sanatçı, yaratıcısı olduğu üründen kazanmaya devam edebilir.

Bunun yanı sıra içerik olarak üretilen NFT ürünlerinin her biri spesifik alanlar için üretilmiştir. Örneğin bir oyun içeriği ya da karakterinin başka bir oyunda kullanılması mümkün değildir.

nft-2

Blockchain ve NFT

Dijital ürünler; çizilmiş bir grafik, yazılmış bir yazı, üretilmiş bir içerik çoğu zaman kolaylıkla kopya edilebilir ve çoğaltılabilir. Bu durum dijital içeriklerin genellikle daha az paha etmesine sebep olur. Non-Fungible Token ürünlerinin de dijital ürünler olduğunu varsayarak aynı durumun onlar için de söz konusu olduğunu düşünebilirsiniz.

Fakat değil…

NFT olarak adlandırdığımız dijital ürünlerin temel özelliği, kripto paralarda da kullanılan blockchain teknolojisi kullanması ve yüksek dijital güvenlik önlemleriyle tasarlanmış olmasıdır. Ürünlerin kopyalanması, muadilinin üretilmesi, çalınması blockhain teknolojisi sayesinde mümkün değildir.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp