SEO BAŞARISI İÇİN SOSYAL MEDYA KULLANIMI

SEO BAŞARISI İÇİN SOSYAL MEDYA KULLANIMI

Arama motorları işletmeniz için yapılan aramalarda görünen bütün sosyal medya postlarını indeksler.

Konu işletmenizi büyütmeye geldiğinde birçok şirket pazarlama için arama motoru optimizasyonunun önemini biliyor fakat çok azı sosyal medyanın potansiyelinin farkında ve çok büyük bir çoğunluk için sosyal medya arama motoru optimizasyonunun gücü gözden kaçıyor.

Sosyal Medya Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Sosyal medya arama motoru optimizasyonu veya sosyal arama motoru optimizasyonu, arama sıralamalarınızı geliştirmek amacıyla sosyal medya ve arama motoru optimizasyonu stratejilerini kombine etme pratiğidir.

Sosyal platformlar ve arama motoru optimizasyonu genellikle farklı takım üyeleri ve farklı departmanlar tarafından geliştirilir ve farklı pazarlama taktikleri olarak görünür. Zekice geliştirilmiş, veri odaklı bir pazarlama stratejisi sosyal medyayı ve arama motoru optimizasyonunu bütünüyle aynı pazarlama ekosistemine dahil eder. Sanılanın aksine paylaşılan veriler dönüşüm oranlarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya, Arama Motoru Optimizasyonunu Nasıl Etkiler?

 1. Arama sıralamaları: Arama algoritmaları tarafından kullanılan sosyal sinyallerin, web sitenizdeki bağlılık verileri ve web tasarımınızın kalitesi üzerinde büyük bir etkisi vardır.
 2. İçeriklerin genişlemesi: Organik aramalarla web sitesi içeriklerinizin yeni ve dönüşen ziyaretçiler bulmasına yardım eder.
 3. Marka bilinci: Sosyal medya içerikleri sayesinde online tavır, güven ve itibar inşa eder.
 4. Link inşa etme: İçerikleriniz fark edildikçe ve diğer web sitelerine eklendikçe arama motoru optimizasyonu dostu linkler inşa etmenize yardımcı olur.
 5. Yerel arama motoru optimizasyonu: İşletme profili verileri ile müşteri görüşleri sayesinde yerel tavrınız ve sıralamalarınız gelişir.

Bütün bunlar web sitenizin arama sıralamalarını geliştiren güçlü sosyal sinyal ağlarıdır. Bu yüzden sosyal medya arama motoru optimizasyonu, her büyüklükte işletme ve endüstri için oldukça önemlidir.

Şirketinizin sosyal platformlar profilleri, şirketiniz için yapılan aramalarda -genellikle de web sitenizin hemen altında- görünür. Ayrıca arama motorları işletmeniz için yapılan aramalarda görünen bütün sosyal medya postlarını indeksler.

Google arama motorlarının kralı olabilir ama araştırmalara göre YouTube -bir sosyal paylaşım platformu olmasına rağmen- dünyanın ikinci en büyük arama motoru olarak görünüyor. Birçok insan Bing veya Yahoo'ya oranla aramalarını YouTube'dan yapmayı tercih ediyor. Ayrıca YouTube, müşterilerinizin aramalarını yaptığı tek sosyal platform da değil.

sosyal medya

Sosyal Medya ve Arama Sıralamaları: Sosyal Sinyal Nedir?

Sosyal sinyaller, web sitenizin sosyal platformlarındaki uzantılardan topladığı ve aynı zamanda arama motorları algoritmaları tarafından sıralamalarınızı belirlemek için okunan verilerdir.

 • Beğeniler ve yorumlar
 • Paylaşımlar
 • Oylar
 • Linkler
 • Değerlendirmeler
 • Takipler

Sosyal sinyalleri içerikleriniz için verilen oylar gibi düşünebilirsiniz. Sosyal sinyallerin Google'ın sıralama faktörleri içinde çok büyük bir yeri olmasa da, trafiğiniz ve bağlılık oranlarınız üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Sosyal Medya Arama Motoru Optimizasyonu Pazarlama Stratejilerinizi Nasıl Etkiler?

 1. Arama motorları tarafından daha hızlı indekslenme
 2. İçeriklerinize gelen ani trafik
 3. Gelecek trafikleriniz için hedef kitlesi ve potansiyel inşa etme
 4. İçeriklerinizle ilgilenen hedef kitleye ulaşma
 5. Eski ama hala kullanışlı olan içeriklerinize gelen trafik
 6. Dönüşen ziyaretçilerde artış

Web siteniz daha çok trafik aldıkça, diğer sıralama sinyalleri ile pozisyonunuzu geliştirebilmek için daha çok fırsat elde edersiniz: İçerik kalitesi ve kullanıcı bağlılığı.

Eğer blog metniniz sosyal platformlar üzerinde birçok insan tarafından paylaşılırsa, içerikleriniz bütün bu kişisel ağlar üzerinde ziyaret edilecek ve içeriğinizin kalitesini anlayan birçok yeni ziyaretçi tarafından daha görüntülenecektir ve bu çok fazla trafik demektir.

Ayrıca içeriğiniz bütün bu ziyaretçiler tarafından yüksek kaliteli sıralama sinyalleri getirirse, işte bu noktada arama motoru optimizasyonu büyüsü başlar.

Bu ziyaretçiler ile markanızın farkındalığı artacak ve size geri dönen ziyaretçiler, paylaşılan gelecek içerikler ve diğer web sitelerinizden içeriğinize gelen linkler getirecektir.

Diğer bütün web sitesi trafiklerinde olduğu gibi, sosyal medya trafiklerinizin de sıralamalarınızda kötü etkisi olabilir. İlgili olmayan başlıklar, zayıf kalitede içerikler, yavaş yüklenme süreleri ve kötü bir kullanıcı deneyimi bütün bu sinyalleri negatife çevirebilir. Bu yüzden içerik üretirken kalite, ilgililik ve kullanışlılık her zaman temel kaygınız olmalıdır.

sosyal medya-1

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Marka Farkındalığı

Büyüyebilmeniz için işletmenizin bilinmesi gerekiyor. Yerel işletme veya büyük bir şirket olmanız fark etmez, eğer adınız bilinmiyorsa yeni müşteriler kazanamazsınız.

Arama motoru optimizasyonu web sitenizin organik anahtar kelime stratejileriniz ile bulunmanıza yardım eder. Sosyal medya da bunu bir sonraki seviyeye taşır.

 • Tüketici davranışları istatistikleri insanların çevreleri -arkadaşlar, aile ve online değerlendirmeler- tarafından gelen değerlendirmelere güvendiğini gösteriyor.
 • Organik sosyal medya davranışları markanızın bilinmesinde büyük rol oynuyor.
 • Sosyal kanıtlarla yanınızda olan müşteriler arttıkça, tüketicilerin sizin ürünlerinize ihtiyaç duyması halinde akıllarına sizin gelme ihtimaliniz de artacaktır.

Sosyal Medya Yerel Arama Motoru Optimizasyonunuzu Nasıl Etkiler?

Bazı sektörler için yerel arama motoru optimizasyonu hayati önem taşır. Bunun sıradan bir arama veya ses araması olması fark etmez, biri sizin hizmetinizi aradığında ilk sayfada çıkmalısınız.

Web sitenizin yerel arama sonuçlarında çıkması için işletme isminizin, adresinizin ve telefon numaranızın doğru bir şekilde web tasarımınızda yer edinmesi gerekir.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp