YÖNLENDİRİCİ YEDEK ALMA ve GERİ YÜKLEME

YÖNLENDİRİCİ YEDEK ALMA ve GERİ YÜKLEME

Yönlendiriciler (Router)genel itibarı ile isminden de anlaşılabildiği üzere yönlendirme işlevi görmektedir.

Bu sistem kimi zaman LAN-LAN arasındaki bağlantıyı sağlamak kimi zaman ise LAN-WAN arasındaki bağlantıyı sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Buna gerekli görüldüğü takdirde LAN veya WAN portalı da dâhil edilebilmektedir. Öte yandan yönlendirici aygıtlar, barındırdıkları işletim aracılığıyla kolaylıkla programlanabilmektedir.

Sistem üzerinden gerekli görülen ayarlamaların yapılması ile uzakta bulunan bir ağa erişim noktasında tercih edilecek belki de en iyi seçenektir. Router yedek alma ve geri yükleme işlemi ise şekilde yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi Winbox iken bir diğeri de terminaldir. Winbox işlemlerinde “files” menüsünden yedek alma ve geri yüklemi işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Yönlendirici Veri Ayarlarını Yedekleme

Router aygıtları ile gerek Android cihazlarınızı gerekse de mobil, bilgisayar ve tabletlerinize ait verileri yedekleyebilmektesiniz. Öte yandan yönlendirici veri ayarlarını yedekleme noktasında bu verileri istediğiniz takdirde mobil cihazınıza kolaylıkla geri yükleyebilmektesiniz. Bu sistem üzerinden fotoğraf, video ve kimi zaman dosyalar dahi yedeklenebilmektedir. Öte yandan bu verilerinizin korunabilmesi adına telefonunuzun ayarlar sekmesinden sistem bölümüne erişmeniz ve ardından yedekle butonuna tıklayarak yedeklenen verilerinizi güçlü bir şifre veyahut PİN ile desteklemelisiniz. Bu hususta yedekleme işleminin ardından tüm verilerinizi silerek sıfırlayabilirsiniz.

yönlendirici-router-2

Yönlendirici Nedir? Nasıl Çalışır?

Tarama deneyimini kusursuz kılan, internet erişimini olağanüstü bir seviyeye taşıyan yönlendirici nedir? Nasıl çalışır? Basit bir şekilde yönlendiriciyi "wi-fi router" olarak tanımlayabilmekteyiz. Bu sistem adeta modem ve bilgisayar arasındaki bağlantıyı sağlamakta, wi-fi ağını önemli oranda geliştirmekte, hızlandırmaktadır. Router aygıtlarının ilk ve en önemli niteliği şüphesiz ki veri ağ merkezi ile sorunsuz bağ kurabilmesi ve hub gibi işleyerek, bilgisayarlar arasındaki geçişi sağlamaktır. CPU ve bellek içeren bu aygıt, birden fazla işlevi yerine getirmektedir. Bu işlevlerden en önemlilerini sizler için sıraladık:

-Güvenlik duvarının üst düzey güvenliğini sağlamak

-Aynı internet vericisine sahip olan cihazlar arasında veri aktarımı yapmak

-Aynı anda birden fazla cihaza internet kullanımını etkinleştirmek

-Veri paketlerine rehberlik etmek, başka aygıtlara yönlendirilmesini sağlamak

-Hedeflerin aynı olması durumunda en uygun yöntemi belirlemek

-Router aygıtını hedefe yönlendiren yönlendirme tablolarını içermek

-Nakiye programı aracılığıyla veri paketlerini ağ verileri arasında dağıtmak

yönlendirici-router-1

Router Nasıl Çalışmaktadır? Kablosuz Yönlendiricilerin İşlevleri Nelerdir?

Bu başlığımızda da sizlerle beraber yönlendirici nasıl çalışmaktadır? Kablosuz yönlendiricilerin işlevleri nelerdir Konusuna değinecek, sizleri bu konuda bilgilendireceğiz. En basit tabiri ile yönlendirici, gerekli işlemleri yürüterek X paketinden Y paketine veri aktarımı işlemidir. Router cihazları ilk etapta gelen veri paketleri noktasında hedef bir IP adresi belirler. Daha sonrasında gelen bu paket dâhilinde yönlendirme tabloları kullanılarak en uygun seçenek tespit edilmektedir. Sonraki süreçlerde veri paketleri router cihazları aracılığıyla hedeflenen IP adresine gönderilmektedir.

Öte yandan router aygıtlar, hem yönlendirme algoritmalarını kullanarak hem de ağ işleyişini kontrol altına tutarak belirlenen IP adresine veri aktarmanın en akılcı çözümü olmaktadır.

Wi-fi ağları ve internet erişimi için bu denli olan ve ağ trafiğini yönlendiren Router'ın faydaları nelerdir? Sizler için önem sırasına göre açıklayacağız:

-Oldukça hızlı wi-fi sinyalleri geliştirir

-Güçlü veriler sunan bir ağdan ötekine geçerek güvenliği sağlar

-Wi-fi sinyallerini bir noktadan bir başka noktaya taşımak için kablo ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmakta, taşınabilirlik yönünden avantajlı olmaktadır.

-İşlem hızınızı önemli ölçüde arttırmaktadır

-Mobil ağlar arasında denge kurmaktadır

-Güvenlik açısından son derece önem arz etmektedir

-Yönlendirici yedek alma ve geri yükleme işleminde kullanıcılara kolaylık sunmaktadır.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp