WEB SİTENİZDE REKLAM YAYINLAMAK

WEB SİTENİZDE REKLAM YAYINLAMAK

Daha önceki yazılarımızda Kişisel Web Siteleri / Blog'lar hakkında bilgi vermeye çalışmıştık.

Kişisel Web Siteleri veya Blog'lar, kişiye özgü, bilgi, tecrübe, görüş paylaşmaya yarayan, çoğunlukla belli bir veya bir kaç konuda yazılan makalelerin yer aldığı web sayfalarıdır.

Web sitenizde reklam yayınlamak ve bu sayede bir gelir elde etmek fikri de doğal olarak oldukça yaygın bir hedeftir.

Amaç genellikle bir konuda hobi niteliğinde paylaşımlarda bulunmak ve ziyaretçilerle bire bir diyalog kurulabilecek bir ortam yaratmaktır.

Kendinizi yeterli bulduğunuz, bu bilginizi paylaşmak istediğiniz bir konu varsa, kolayca blog sahibi olup tüm dünya ile sadece saniyeler içinde iletişim kurabilirsiniz. Günümüz internet ortamı, bu şansı herkese cömertçe sunuyor.

Blog Sahibi Olmak Zor Mu?

İstediğiniz bir konuda (yasa dışı ve toplumu rahatsız etmeyecek konular haricinde) blog açabilmek için ücretsiz alt yapı sunan wordpress. blogger, winx gibi mecralar mevcut. Ancak sunulan ücretsiz altyapı, genellikle kısıtlı imkanlar sunar ve sizi daha büyük bir paketi "satın almaya" zorlar. Üstelik bu ücretsiz platformlarda kendi alan adınızı, onların dikte ettiği uzantılarla kullanmak zorunda kalırsınız.

Örneğin; sizinsiteniz.wordpress.com, sizinsiteniz.blogger.com vb. gibi.

Bir web sitesinin en önemli unsurlarından biri olan Tasarım seçenekleri ise, yine bu ücretsiz mecralarda son derece kısıtlıdır.

Tüm bu dayatmalara maruz kalmadan, kendi özgün sitenizi, istediğiniz gibi, sınırsız bir şekilde yayınlamak ve geliştirmek için GÜN WEB PORTAL HİZMETLERİ olarak şık ve çok seçenekli fırsatlar sunma konusunda iddialıyız.

Bir Blog Açmak için Neler Gereklidir?

  • Öncelikle bir alan adı (domain) sahibi olmanız gerekiyor. Alan adı seçimi, uzun süreler boyunca, sizin internetteki kartvizitiniz gibi olacağından, blog projenizin konusu ile ilgili, kısa ama öz bir ad olmalıdır.
  • Bir Hosting (Barındırma Alanı) ihtiyacınız olacak. Web sitenizi tüm içeriği ile birlikte barındıracak bir barınma alanı paketi sahibi olmalısınız. Ziyaretçilerinizin tekrar tekrar sitenize gelmesini istiyorsanız, hızlı ve süreklilik arz eden bir hosting paketi mutlaka gerekecektir.
  • SSL Sertifikası sahibi olmalısınız. Başta Google olmak üzere, arama motorları, güvenli bağlantı sertifikası (SSL) olmayan siteleri sıralamalarda üst sıralara taşımak istemiyor. Bu nedenle SSL sertifikası elzem...
  • İçeriğinize uygun bir tasarıma sahip olmalısınız. Web siteniz, dünyaya açılan yüzünüzdür ve şık bir tasarım çok daha fazla ilgi çekecektir.
  • Ve mutlak bir sabır... Bir web sitesinin, dünyadaki milyonlarca rakibinin arasında yer almasını ve üst sıralara tırmanmasını istiyorsanız, en çok ihtiyacınız olan şey şüphesiz sabırdır. İnternet dünyasındaki sonsuz rekabet, süreç içinde sabrınızı bir hayli zorlayacaktır.

Web Sitesinde Reklam Yayınlamak

Gelelim asıl konu başlığımıza.

Her şeyin belli bir süre içinde yolunda gittiğini kabul edelim, web siteniz yayında, düzenli olarak içerik ekliyor ve sitenizi güncelliyorsunuz. Bu da giderek artan bir ziyaretçi sayısına neden oluyor.

Web sitenizin /Blog'unuzun içeriğine göre, ilgili üretici firmalar, sizin sitenizin ziyaret trafiğinden faydalanmak için web sayfalarınızda reklamlarını yayınlamanızı, onların ürünlerinden bahsetmenizi, ürün görselleri kullanmanızı isteyecektir. Tabi bunlar ticari anlaşmalardır ve her iki tarafın da faydalanacağı bir ortam oluşmuştur.

Sitenizin belli kısımlarında "Reklam Alanları" oluşturarak bu alanlarda, çeşitli linkler ve görseller paylaşabilirsiniz. Bu bir çeşit sponsorluk anlaşmasıdır.

Google Adsense Reklam Yayını

Bir diğer gelir elde etme kanalı ise; reklam yayın platformları aracılığı ile, web sitenizde reklam linkleri ve görselleri paylaşmaktır.

Bu alanda en bilinen kurum, yine Google hizmeti olan Adsense'tir.

Bir web sitesinde Google Adsense Reklamlarını yayınlamak oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Çünkü Google, reklam yayını için kullanacağı web sitelerinde bir çok kriteri kontrol eder. İçerik, Tasarım, SEO, içeriğin özgünlüğü ve sayısı bu kriterler arasından sadece bir kaçıdır.

adsense

Siteniz Adsense onayı aldıktan sonra, ototmatik veya sizin belirleyeceğiniz (bu seçenek size aittir) alanlarda Google reklamları yayınlanmaya başlar. Ziyaretçilerinizin reklam tıklamaları ve/veya reklam gösterim başına Google Adsense size bir miktar para öder.

Sitenizin Google Adsense onayına hazırlamak için Bize Ulaşabilirsiniz.

Başta da söylediğimiz gibi, Adsense onayı almak zorlu bir süreçtir ve başvuran web sitelerinin aslında çok az bir kısmı onay alabilmektedir.

Bu yüzden, farklı reklam yayınlayan platformlara yönelebilirsiniz.

Peki bu diğer reklam yayınlama platformları hangileridir?

1- Yandex Partner:

Google'ın bilinen en büyük rakibi Yandex de, Yandex Partner adı ile benzer bir platform ile hizmet veriyor.

Web sitesi onay süreci nispeten basit olan Yandex Partner üyeliği için Yandex ile direkt olarak iletişim kurabilirsiniz.

yandex partner

Yandex Partner'in dezavantajları, reklamların çoğunlukla rusça olması ve ziyaretçilerin ilgisini yeterince çekememesi. Ayrıca ana sayfada da sadece Rusça ve İngilizce bilgilendirme yapılıyor.

2- AdsTerra

Adsterra da aynı mantıkla web sitelerinde reklam yayınlıyor ve gösterim/tıklama başına belli bir kazanç sağlamanızı amaçlıyor. Dezavantajı, reklamların çoğunlukla oyun linkleri olması ve ingilizce dil bilgisi gerektirmesi.

adsterra

3- Propeller Ads

Benzer bir platform daha... Propeller Ads da aynı diğer Adsense rakipleri gibi, daha kolay onay ama daha düşük reklam kalitesi ve kazanç oranı sağlıyor.

propeller ads

Propeller Ads da ingilizce bilgisi gerektiriyor ve reklam verenlerin çeşitliliği, Adsense ile kıyaslandığında çok düşük.

Web sitenizde reklam yayınlamak, en azından, web sitesinin yıllık giderlerini karşılamak isteği ve imkanı kulağa hoş geliyor ama öncelikle kaliteli bir web sitesi gerektiriyor.

Özgün ve yeterli içerik, SEO uyumlu makaleler, mobil ve masaüstü uyumlu şık bir tasarım ve hız kriterlerini sağlıyorsanız, reklam yayınlamak için yukarıda sıraladığımız platformlara web sitenizi onaylatmak için başvuru yapabilirsiniz.

Web sitenizde reklam yayınlamak için her şekilde Google Adsense en iyi seçenek olarak görünüyor. Eğer siteniz için Adsense onayı almak istiyorsanız, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Gün Web Portal Hizmetleri olarak sloganımız "Siz Tasarımınızı Seçin, Teknik Zorlukları Bize Bırakın"...

Bu teknik zorlukların arasında web sitenizin Google Adsense onayı da sayılabilir ve referanslarımızla, bu konuda size yardımcı olabiliriz.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp