GOOGLE NEWS KAYDI NASIL YAPILIR?

GOOGLE NEWS KAYDI NASIL YAPILIR?

Google News, ya da Türkçe adıyla Google Haberler, kayıtlı haber ve blog sitelerinin yayınlarını kendi web sitesi ve uygulaması üzerinden ziyaretçilere sunan,

haber içerikli Google arama motoru sonuç listesidir.

Google üzerinden bir anahtar kelime araması yapıldığında, arama sonuçları "Tümü", Görseller", "Videolar", "Haberler" ve "Keşfet" sekmeleri altında listelenir.

Arama kelimesiyle eşleşen ve halihazırda Google News kaydı olan web sitelerinin içerikleri, "Haberler" sekmesi altında ziyaretçilere bir seçenek olarak sunulur.

Google News Kaydı Neden Önemli?

Bir web siteniz varsa ve ziyaretçi sayınızı arttırmak istiyorsanız, direk site adresi yazarak gelen (Direct) ziyaretçiler dışında, çeşitli kanallardan gelen yönlendirmelere ihtiyaç duyuyorsunuz demektir. Bu kanalların en bilinenleri Google tarafından ; organik, sosyal, referral, diğer ve direct ziyaretler olarak başlıklandırılır ve değerlendirilir.

Organik; anahtar kelimesi aratılarak ve sonuçlarda görülen web sitesi tıklanarak yapılan ziyaretlerdir. Ki; Google için en anlamlı ziyaretçi grubudur.

Sosyal; Adından da anlaşılabileceği gibi Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn gibi sosyal paylaşım platformlarındaki takipçi ve paylaşımları görüntüleyenler tarafından gelen ziyaretçileri kapsamaktadır.

Referral; Türkçe'de "referans" anlamına gelip, farklı bir web sitesi veya uygulama üzerinden gelen ziyaretçi grubunu ifade eder. Bu referanslar, web sitelerindeki backlink adı verilen ve tıklandığında ziyaretçiyi belli bir web adresine yönlendiren linkler aracılığı ile olur.

İşte bu ziyaretçi kaynakları arasında Google, web sitesinin trafik kazanımını değerlendirirken, organik ve referral trafiğin yüksek olmasını tercih eder.

Google News da "referral" trafik sağlayan, yine Google'a ait bir platform olduğundan, News kaydı olan sitelerin arama sonuçlarında listelenmesi ve ziyaret edilmesi, Google açısından oldukça olumlu bir kriterdir.

Google_News-2

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Web sitenizi Google News platformuna kayıt ettirmek istiyorsanız, öncelikle yayıncı merkezi üzerinde Google hesabınızla oturum açmanız gerekiyor.

GOOGLE YAYINCI MERKEZİNE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

1-Yayın Ekle seçin

2-Yayın Adı, Konum ve web sitenizin adresini girin. Bu aşamada site sahipliğini doğrulamak için Google Search Console üzerinden bir doğrulama yapılması gerekiyor. News kaydı öncesinde sitenizin Google Search Console'a kayıtlı olduğundan emin olmalısınız. GSC kaydını varsa, sahiplik doğrulaması çok kısa sürecektir.

ÖNEMLİ: Yayın Adınız, alan adınızdaki kelimeleri içerecek bir yayın adı olsun. Bu web sitesinden örnek verirsek www.gunwebportal.com için yayın adı olarak "Gün Web Portal" seçilmiştir.

3-Bir sonraki adımda, yayın kaynağınızın yanında "yayın ayarları" sekmesini göreceksiniz. Bu sekme üzerinde yayınınızı tanımlayacak olan görsellerin, ilgili kişi iletişim bilgileri vb. verileri girmeniz gerekiyor. Sağ üst köşeden kaydetmeyi unutmayın.

4-Yine yayını tıkladıktan sonra "Google Haberler" sekmesinde yayınınız "Başlatılmadı" olarak görüntülenecek. Bu alana tıklayarak "Düzenle" diyoruz.

5-Yayınınız için bir açıklama, kategori ve dağıtım hakkındaki girişleri yapıp "ileri" dediğinizde artık sizden hangi kategorideki yayınları paylaşacağınızı belirlemenizi isteyecektir. Web sitenizde içerik girişi yaptığınız bölümlerden istediklerinizi "Yeni Bölüm" tıklayarak ekleyebilirsiniz.

6-Bölüm girişleri URL veya FEED/RSS olarak yapılabiliyor. Eklemek istediğiniz bölüm için bir ad/başlık girip ilgili kategori adresini tam olarak yazıp kaydettiğinizde URL konumu olarak bölüm kaydını yapmış olursunuz. FEED olarak kaydetmek için kategori adresinin sonuna /feed eklemeyi unutmayın.

Yine kendi sitemizden örnek vermek gerekirse;

Gün Web Portal Yayını için makalelerin bulunduğu "BLOG" kategorimizi yeni bölüm olarak eklemek istediğimizi varsayalım.

Bu bölümün;

URL konumu: https://www.gunwebportal.com/category/blog/

Feed Konumu: https://www.gunwebportal.com/category/blog/feed olacak şekilde girilmelidir.

Eklemek istediğiniz farklı kategorileri de "Yeni Bölüm" sekmesi ile ekleyip, sıralayabilirsiniz.

7-Kaydettikten sonra bölümleri tamamladığınızı düşünüyorsanız, "Yayınla" sekmesinin aktif olmasını bekleyin. Herhangi bir eksik giriş söz konusu ise, Google sizi üstte yayınlayacağı uyarılarla yönlendirecektir. Uyarının yanındaki "İncele" butonu ile gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

URL konumlu bölüm girişlerinde içeriğin ön izlemede görünmesi birkaç gün sürebilir. Daha hızlı sonuç almak için /feed olarak bölüm kaydetmeyi tercih edebilirsiniz.

/feed kayıtlarınız da hemen görünmüyorsa acele etmeden birkaç kere yenileme yapın, hatta sistemden çıkıp, 15-20 dakika sonra tekrar girin. Makaleleriniz görünmeye başlayınca "Yayınla" butonu da aktif hale gelecektir.

8-Yayınlama talebini gönderdikten sonra 4. maddede bahsettiğimiz "Başlatılmadı" ibaresi "İncelemede" olarak değişecektir. News kaydı ortalama 7-14 gün içinde sonuçlanmaktadır. Eğer herhangi bir olumsuzluk varsa, tespit edilen hata size bir mail yoluyla iletilecektir. Gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra tekrar inceleme istemeniz gerekiyor.

9-Google News kayıt başvurunuz kabul edildiyse, herhangi bir mail almayacaksınız. Kontrol için başvurudan 5-6 gün sonra kaydınızın statüsünü izlemek için yayıncı merkezini ziyaret edin. Onaylanan kayıt başvurusundan sonra "İncelemede" bildirimi "Canlı" olarak görüntülenmeye başlayacaktır. "Canlı" ibaresi, başvurunuzun onaylandığını ve artık sitenizin Google News kaydı olduğunu bildirmektedir.

Google_News-1

Google News Kaydının Avantajları Nelerdir?

Google, News kaydı için başvuran sitelerin çok büyük bir çoğunluğunu (legal ve Google politikalarına uygun bir siteyse ve herhangi bir aksilik yoksa) onaylamaktadır. Onaylanan News kaydı;

  • Google üzerinden gelen yeni ziyaretçiler
  • İçeriklerinizin çok hızlı indeks alması
  • Sitenizin News uygulaması üzerinden takipçilerinin olmasını sağlayacaktır.

Yayınları takip eden bir takipçi kitlesinin oluşması, yeni ve geniş bir spektrumdan ziyaretçiler her web sitesi için önemlidir.

Bunun yanında, girilen içeriklerin hızlıca Google tarafından indekslenmesi, yani arama sonuçlarında gösterilir hale gelmesi Google News kaydının en büyük avantajıdır.

Tüm denemelerinize rağmen, kayıt işleminde sıkıntı yaşıyorsanız BİZE ULAŞIN. Her zaman yardıma hazırız.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp