HOSTING SİSTEMİMİZ HAKKINDA

HOSTING SİSTEMİMİZ HAKKINDA

Gelin bu yazımızda, GÜN WEB PORTAL olarak sizlerin kullanımına sunduğumuz hosting sistemimizden bahsedelim...

Hosting (barındırma) web sitesinin yükünü taşıyan iskelet sistemine benzer. Güçlü, esnek ve uyumlu olmalıdır.

Aynı insan bedeni gibi, dışarıdan gelebilecek ağır trafiğe, büyük dosya boyutlarına ve hatta yeri geldiğinde saldırılara karşı koyabilecek özellikler taşıması, web sitesinin kullanılabilirliğini ve sürekliliğini etkileyecektir.

hosting sistemimiz

Gün Web Portal Hosting Sistemimiz

Müşterilerimiz veya hizmetlerimizi satın almayı planlayan işletme/kişiler; doğal olarak hosting özelliklerimizi merak ediyor ve sunduğumuz hosting sistemimiz hakkında soruyorlar.

Bu güne kadar alışık olduğunuz hostingler yani sunucular, klasik özelliklerle gelir. Örneğin şu kadar RAM, belli bir CPU hızı, şu kadar GB depolama alanı v.b. gibi.

Ancak Gün Web Portal hosting altyapısı, klasik bir sunucunun çok ötesinde, oldukça karmaşık ve gelişmiş bulut mimarisinden oluşur ve onlarca AWS (Amazon Web Services) servislerini entegre olarak kullanır. Evet doğru okudunuz. Bizim bir sunucumuz yok. Çok sayıda farklı servisi aynı anda kullanan oldukça büyük bir IT (Bulut Bilgi Teknolojileri) mimarisi kullanıyoruz.

İşte en yoğun trafikte veya saldırılarda bile web sitelerimizde en ufak bir yavaşlama dahi olmamasının temel sebebi bu gelişmiş bulut mimarisidir.

Amazon Web Servisleri'nden en etkin şekilde nasıl faydalandığımızı açıklamak için Sunucu Mimarimiz Hakkında Genel Bilgiler verelim.

hosting

Hosting Sistemimiz Hakkında Adım Adım Bilgiler

1. Adım

Alan adına gelen trafiği AWS servislerimize dağıtmak için ROUTE 53 DNS Servisini kullanıyoruz.

2. Adım

Gelen trafiğin tümünü Elastic Load Balancing servisinde toplayıp, yükü dengeli bir şekilde EC2 uygulama sunucularımıza anlık dağıtıyoruz.

3. Adım

Autoscaler servisi sürekli uygulama sunucularımızı gözlemliyor ve CPU hızı, kaynakların kullanım oranları gibi değerlere göre, gerekirse yeni EC2 sunucularının yaratılmasını, kaynak kullanımı az ise atıl kalan sunucuların imha edilmesi görevini üstleniyor.

4. Adım

EC2 adıyla bilinen yüksek kapasiteli çok sayıda (sürekli değişen sayıda) uygulama sunucumuz, load balancer üzerinden gelen trafiğe göre tüm sistem uygulamalarını çalıştırıyor.

5. Adım

Amazon RDS hizmeti tamamen amazon tarafından yönetilen çok yüksek veriyi işleme kapasitesine sahip ilişkisel veritabanı modeli sunuyor. Tüm verilerimizi Multi A-Z ile dağıtılmış veritabanı sunucularında güvenli olarak saklıyor ve yönetiyoruz.

6. Adım

Web sitelerimize yüklediğiniz yüzbinlerce dosya optimze edilerek (resim, belge, video v.b.) Amazon S3 adı verilen oldukça güvenli Simple Storage Server servisinde saklanıyor ve ziyaretçilere sunulması için otomatik olarak CDN servisine gönderiliyor.

7. Adım

Dünyanın en büyük içerik dağıtım ağı (CDN: Content Delivery Network) servisi olan AWS CloudFront, son kullanıcılara dosyaları hızlı ve etkili şekilde göndermek için kullandığımız servistir. Muazzam hızlarda hizmet sunmamızı sağlayan içerik dağıtım ağıdır.

8. Adım

Binlerce web sitemizden, web sitelerinde bulunan formlardan yüzbinlerce email kullanıcılarımıza AWS SES (Simple Email Service) altyapısı kullanılarak gönderilmektedir. Endüstrideki en yüksek teslimat oranı ile doldurulan tüm formlar size güvenle ulaşır.

Gün Web Portal olarak; bu hızlı, güvenli ve süreklilik arz eden altyapıyı sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu ayrıcalıklı Hosting Sistemimiz Hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen BİZE ULAŞIN

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp