.tr UZANTILI DOMAINLER VE AYRICALIKLARI

.tr UZANTILI DOMAINLER VE AYRICALIKLARI

Kurumsal Firmaların webdeki göstergelerinden birisi de .tr uzantılı alan adlarıdır.

.tr uzantılı domainler ve ayrıcalıkları, tamamen kuruma ait olması, daha güvenilir ve kolay indekslenebilir olması gibi sebeplerle Google tarafından öncelikli olarak tanımlanmasıdır. Ayrıca bu domain uzantısı ulusal bir kimlik de taşır. Yani bu uzantıya sahip kişi ya da şirket Türkiye'de faaliyet gösterdiğini de belirtmiş olur. Kısacası .tr uzantılı bir web sitesi adresi, Türkiye mevzuatına göre kurulmuş şirketleri kolaylıkla tanımlar.

Bu yazıda, önce genel olarak domain'ler ve .tr uzantısının önemi konusunu açıklamaya çalışacağız.

Domain Nedir?

Asıl konuya giriş yapmadan önce domain nedir sorusunun cevabını vermek gerekiyor. İnternette birçok web sitesi mevcut, üstelik bu sitelerin sayısı her geçen gün atıyor.

Bir web sitesine girdiğinizde üst kısımda url adı verilen kısımda web sitenin adresi yer almaktadır.Bu örneğin https://www.website.com şeklinde olabilir. İşte bu website.com kısmı o internet sitesinin domain adresi, diğer adıyla Alan Adı'dır. Domain uzantısı ise “.com -.net -.org” gibi değişkenlik gösterebilir. Tabii ki bu domain uzantılarının sayısı oldukça fazladır (Konu ile ilgili olarak ALAN ADI UZANTISI SEÇİMİ başlıklı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.)

tr uzantılı domain-1

Domain Nasıl Tescil Edilir?

Domain nedir sorusuna yanıtından sonra, sıra bir domain nasıl tescil ettirilir sorusuna yanıt vermekte. Domain tescil ettirmeden önce domainin ismi ne olmalı yani web sitesi adresiniz ne olacak bunu kesinleştirmelisiniz. Kesinleştirdiniz ardından bir domain sağlayıcısından domaininizi tescil ettirmelisiniz. Bu sitelere örnek verecek olursak Godaddy, Hostinger, İsimtescil gibi firmalar sizlerin işine yarayacaktır. Tabii ki seçtiğiniz domain bazen başka bir kişi tarafından alınmış olabilir.

Domain fiyatlarına gelecek olursak, genelde domain yıllık olarak kiralanmakta, örneğin .com uzantılı bir domain yıllık olarak belirlenen bir ücret karşılığında kiralanabilir. Ama almak istediğiniz domain, bir başkası tarafından daha önce alınmışsa, ısrarlı talebiniz domain fiyatını yukarı çekecektir. Domain fiyatını etkileyen bir diğer unsur da .com, .net, .info gibi domain uzantılarıdır.

tr_uzantili_domain

.tr Uzantılı Domain Nasıl Tescil Ettirilir?

.tr uzantılı alan adları için, artık çoğunlukla belge istenmiyor. ancak, eğer almak istediğiniz .tr uzantılı alan adı (domain) bir marka ismi barındırıyor ve hatta çağrıştırıyorsa bile sahiplik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz var. Marka tescili ve sahiplik kayıtlarını elde tutmanızda fayda var.

Yukarıda bahsedilen domain kayıtları nispeten daha kolay olsa da, .tr uzantılı domainlerin tescili için bazı ilave belgeler talep edilecektir. Çünkü .tr uzantılı domainler tamamen kişiye veya şirkete özeldir.

.tr uzantılı bir domain'i tescil ettirilmek için aşağıdaki belgelerden birini ibraz etmeniz gerekecektir;

1- Son 1 yıl içinde Ticaret odasından alınmış olan "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", Oda Sicil Kayıt Sureti" ya da Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan alınmış olan "Sicil Tasdiknamesi".

2- Son 5 yıla ait Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı.

3- Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan alınmış "Marka Tescil Belgesi" ya da "Marka Başvuru Belgesi", "Marka Sahibine ait Kimlik".

4- Şahıslar için .tr uzantılı domain alımında ise domain kimlik ibrazı karşılığında www.adsoyad.com.tr şeklinde tescil edilebilmektedir.

.tr Uzantılı Domainler ve Ayrıcalıkları bu şekilde özetlenebilir. Soru, görüş ve önerileriniz için lütfen bize yazmaya devam edin...

Saygılarımızla,

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp