ALAN ADI UZANTISI SEÇİMİ

ALAN ADI UZANTISI SEÇİMİ

İnternetin sunumunun gerçekleştiği web sayfaları hiç kuşkusuz bu sistemdeki en önemli algoritmadır.

Dolayısıyla alan adı uzantısı seçimi noktasında çok dikkatli davranılması gerekiyor diyebiliriz. Çünkü yapılacak yanlış bir tercih maalesef istenilen verimin alınamamasına neden olabilir. Elbette bunun farklı pek çok nedeni var. Örneğin en çok bilinen .com uzantısı haliyle daha fazla tercih ediliyor. İzninizle bu noktada kısa bir hatırlatma yapalım. Profesyonel web tasarım hizmetleri sunan firmamız ile bağlantı kurmanız durumunda sizlere en doğru alan adı uzantısı seçiminde destek sağlıyoruz. Üstelik oldukça makul fiyatlar çerçevesinde kurumsal web sayfalarına sahip olabilirsiniz.

Bu kısa hatırlatmanın ardından konumuza kaldığımız yerden devam edelim.

Bu alanda ortaya çıkan soruların başında, alan adı uzantılarının farklılıklarına yönelik sorular geliyor. Dilerseniz öncelikle en yaygın olan .com uzantısı ne anlama geliyor ve ne gibi avantajlar sağlıyor gibi soruların yanıtları ile başlayalım.

.com Uzantısı Neyi İfade Ediyor?

Aslında her alan adı uzantısının bir anlamı vardır ve bunların arasında .com uzantısı ticari bir çalışmayı sembolize etmesi için düşünülmüştür. Dolayısıyla com uzantısının bu kadar rağbet görmesindeki başlıca neden ticari bir anlamının olmasıdır diyebiliriz. Çünkü com uzantısını algılayacak arama motorları ziyaretçilere ticari aramalarda göstererek bir bakıma tavsiye etmiş olacaktır. Bu durum ister istemez ziyaretçi potansiyelini olumlu yönde etkiliyor ve birçok site yöneticisi bu uzantıyı tercih ediyor. Tabi .com uzantısının bu kadar rağbet görmesi diğer uzantıları tercih etmek isteyenleri bile bu uzantıya teşvik ediyor. Şimdi de isterseniz .net uzantısına bakalım.

.net Uzantısı Daha Çok Bilişim Hizmetleri İçin Düşünülmüş

Daha çok bilişim ve internet hizmet sağlayıcıları tarafından kullanılması için düşünülen .net uzantısı ikinci sıradaki popüler alan adı. Ancak burada hemen önemli bir hatırlatma yapalım. Uzantıdaki ifade ziyaretçi trafiğinize yön vermesi açısından arama motorunu yönlendiriyor veya daha doğru bir ifade ile arama motoruna web sayfasını tanıtıyor. Dolayısıyla sizin web sayfanızın hangi uzantıya sahip olduğu gayet önemlidir. Bunun yanı sıra bir başka belirleyici faktör sitenizde yer alan anahtar kelimelerdir. İçeriğinizde yer alan ifadeler bir bakıma ziyaretçi trafiğinizi yönünü belli ediyor diyebiliriz.

alan adı uzantısı-1

.org Uzantısı Organizasyonları Temsil Ediyor

Elbette web algoritması içerisinde tüm sayfalar ticari faaliyetlerde bulunmaz. Aralarında vakıf, dernek veya sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu birçok kurum veya kuruşul web sayfalarında .org uzantısı tercih ederler. Dolayısıyla bu uzantıyı taşıyan web sayfasının organizasyon ve etkinlik sayfası olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle org uzantısı taşıyan web sayfalarının farklı amaçlarla insanları bir araya getirmeyi hedeflediğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda müzik toplulukları veya seslerini bir şekilde durmaya çalışan sosyal grupları ifade eden bu uzantı diğerlerinden amaç bakımından sıra dışı şekilde ayrılıyor.

.info Alan Adı Bilgiyi Temsil Ediyor

İngilizce "information" (Bilgi) kelimesinden kısaltılan .info alan adı bilgiyi temsil ediyor. Daha çok şirketler ve kurumsal yapılar tarafından tercih edilen bu alan adı bir ürünü, hizmeti veya konuyu ön plana çıkarmak için kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse X şirketi kendi web sayfası dışında ürününe ait bir başka web sayfası açarak .info uzantısı almak isteyebilir. Arama motorları tarafından bilgi içeren web sayfası olarak kabul edilen bu alan adı aynı zamanda etkinlikler veya ürün bilgilendirmeleri gibi kapsamlı içeriklere sahip oluyorlar.

.com.tr / .net.tr Uzantısı Web Sayfasının Kurumsal Kimliği Olduğunu Aktarıyor

Tabi bu alan adlarının devamında yer alan bazı ifadeler de gayet önem taşıyor. Sözgelimi .com.tr veya .net.tr uzantısı hem sayfanın ticari amaçlı olduğunu hem de bu sayfanın Türkiye’de faaliyet gösterdiğini ifade ediyor. Ancak belge gerektiren bu uzantı vergi mükellefi olan ticari işletmeler tarafından daha çok tercih ediyor. Dolayısıyla her ticari hedefi olan web sayfası bu uzantıya sahip olamamaktadır. İsterseniz bu önemli uzantı için hangi belgelerin talep edildiğini kısaca aktaralım.

alan adı uzantısı

.com.tr Alan Adı Uzantısı İçin İstenen Belgeler

Aslında com.tr uzantısı için istenen belgeler her işletmenin sahip olduğu sıradan belgelerdir. Ticaret Odasından alınacak faaliyet belgesi veya oda sicil kayıt kayıtları bu uzantıya sahip olunması için yeterlidir. Bunun yanı sıra ticaret sicil gazetesinde yayınlanmış olan Ticaret unvanı yine uzantı için yeterli oluyor. Yalnız hemen ifade edelim ki normal işletmelerin yanı sıra sözgelimi bir eğitim kurumu için istenen evraklar da farklılıklar oluşabiliyor. Örneğin pek çok şubesi bulunan bir eğitim kurumu için Milli Eğitim Bakanlığı kurumları ruhsatnamesi gerekmektedir. Uzantı dernek ya da vakıf gibi bir oluşum için alınacaksa bu kuruluşların tüzüğü ibraz edilmelidir.

.com.tr Alan Adı Ayrıcalık Kazandırıyor

com.tr, net.tr, info.tr vb. gibi .tr uzantılı alan adlarının çoğu artık belgesiz bir şekilde alınabiliyor. Bunun yanı sıra, yine de marka içeren ve .tr uzantısı ile biten alan adlarını satın alırken, telif, tescil ve sahiplik gibi kriterlerin gelecekte size sorun çıkartmaması için iyi bir ön araştırma yapmanızda fayda var.

Ayrıca .tr alan adı sahipliğinin 3 yıl boyunca değiştirilemediğini, yani bu domainlerinizi farklı kişi veya kurumlara 3 yıl boyunca devretme imkanınızın olmadığını da hatırlatalım.

Görüldüğü gibi, alan adı uzantısı sahip olduğunuz veya olmayı düşündüğünüz alan adı (domain)'in son eki olarak onunla birlikte kurum, şirket veya organizasyonun kurumsal kimliğini web ortamında sunan bir kartvizit özelliği sağlar. Alan adı uzantısı seçimi gibi alan adının kendisinin seçimi de bu bağlamda önem taşımaktadır.

Alan Adı (Domain) Seçimi konusundaki yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Lütfen başta alan adı uzantısı seçimi olmak üzere mobil uyumlu web tasarım, sosyal medya yönetimi veya SEO optimizasyonu konularında bilmek istediklerinizi firmamız ile paylaşınız. Yetkililerimiz sizleri yanıtlamaktan büyük mutluluk duyacaktır.

Görüşmek dileğiyle.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp