SEO VE HIZ TESTLERİNİN ÖNEMİ

SEO VE HIZ TESTLERİNİN ÖNEMİ

Başarılı bir web sitesi yönetimi için SEO ve Hız Testlerinin Önemi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

GÜN WEB PORTAL ile üretilen web sitelerinin, dünyanın en hızlı açılan/yüklenen web siteleri olduğunu test ederek görmek ve bunu neden yaptığımızı okumak ister misiniz?

Hız Testi Sonuçları SEO İçin Önemli

Bir web sitesi sahibi olup da hızlı açılan web sitelerinin Google sıralamalarına (SEO) nasıl etkisi olduğunu bilmeyen yoktur. Bizzat Google kendi geliştirici sayfalarından defalarca, neden site performansının önemli olduğunu anlatan makaleler ve daha performanslı siteler yapmanın nasıl mümkün olacağını anlatan faydalı araçlar sunuyor.

Google Chrome tarafından hazırlanan blog yazısında yavaş yüklenen siteleri kullanıcıya belirtebileceğini gösterdi. Başlıca SEO (arama motoru optimizasyonu) ilkelerinden biri olduğunu belirttiği hız konusunda kullanıcılara web'de gezinirken anında bir deneyim sunmak için çalışmalarına devam ettiklerini açıkladılar. Ayrıca hızlı ya da yavaş siteleri belirleme planlarının giderek artan ölçütlerle kademeli adımlarla gerçekleştireceklerini belirtiyorlar.

site hız testleri

Google'a Göre Performans Neden Önemlidir?

Performans, kullanıcıları korumakla ilgilidir. Bir Web Sitesi sahibi olarak; Kullanıcılarımız veya ziyaretçilerimiz ile anlamlı bir şekilde etkileşime girmelerini istiyoruz. Performans herhangi bir çevrimiçi girişimin başarısında çok büyük rol oynar. Bununla ilgili çok sayıda vaka çalışmaları mevcuttur. Google DoubleClick çalışmasında, 5 saniye içinde yükleme yapan sitelerin 19 saniyede dört kat daha uzun süren sitelere göre %70 daha uzun oturum, %35 daha düşük hemen çıkma oranı ve %25 daha yüksek reklam görüntülenebilirliğine sahip olduğu bulundu. Sitenizin performansının rakiplerinizle nasıl karşılaştırıldığı hakkında net bir fikir edinmek için aşağıda paylaştığımız hız puanı araçlarını inceleyin.

Google resmi webmaster blogunda 9 Temmuz 2018 günü yaptığı duyuruya göre bu tarihten itibaren web sayfalarınızın açılma hızı google sıralama faktörü olarak kullanılacak.

Peki GÜN WEB PORTAL İle Hazırlanan Web Sitelerinin Performans Değerleri Nasıl?

Tek kelime ile dünya standartlarının çok üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda altyapımıza o kadar güveniyoruz ki, oluşturduğunuz web tasarım projelerinin ne kadar performanslı çalıştığını bizzat test edebileceğiniz, Google tarafından sağlanan test sayfalarını burada paylaşıyoruz.

Standart olarak tüm GÜN WEB PORTAL ile oluşturulan web siteleri Google hız testlerinden en yüksek puanları almaktadır. Bunun anlamı şudur: GÜN WEB PORTAL ile sahip olduğunuz web siteniz ile her zaman rakiplerinizden bir adım öndesiniz.

Google Duyurusu İçin (İngilizce)

https://webmasters.googleblog.com/2018/01/using-page-speed-in-mobile-search.html

Web Sitenizin Google Page Speed Insight Raporunu Görmek İsterseniz;

Google Page Speed Insights hız testi sonuçları doğrudan Google arama sonuçlarına etki eder. Web sitenizin hızını ölçmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

site hızı

PageSpeed Insights ile Web Sitesi Hız Testi

Web Sitenizin GTmetrix Hız Raporunu Görmek İsterseniz;

Dünyada site performansı ölçme için en çok güvenilen ve en çok kullanılan test araçlarından biri de GTmetrix'dir.

Sitenizi GTmetrix ile Test etmek İçin:

GTmetrix İle Web Sitesi Hız Testi

Web Sitenizin WebPageTest Raporunu Görmek İçin;

Çok sayıda arama motorunun kollektif çalışması ile oluşturulan WebPageTest adresi:

WebPageTest ile Web Sitesi Hız Testi

GÜN WEB PORTAL OLARAK SEO VE HIZ TESTLERİNİN ÖNEMİNİ BİLİYOR VE ALTYAPIMIZA GÜVENİYORUZ.

Bu Konu ile ilgili olarak "SİTE HIZI NEDEN ÖNEMLİDİR?" başlıklı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

gun-web-portal-kücük

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp